5G’li akıllı telefonlar için tarih verildi

2010’da tanıtılan 4G’nin yerini almak için geri sayıma geçen 5G’nin akıllı telefonlara geleceği tarih belli oldu.

5Gli akıllı telefonlar için tarih verildi
05 Aralık 2018 Çarşamba 15:27 tarihinde eklendi.
5G’ye sahip akıllı telefonlar için çok önemli bir açıklama geldi. 
 
Qualcomm‘un Başkanı Cristiano Amon, 5G destekleyen Snapdragon işlemcili telefonların 2019’un ikinci çeyreğinde piyasaya sunulacağını doğruladı. 
 
5G İLK O ÜLKEDE HAYATA GEÇTİ
5G teknolojisini ilk kullanan ülke olma konusundaki yarışı Güney Kore kazandı. Ülkenin üç ana telekomünikasyon şirketi SK Telecom, KT ve LG Uplus, Cumartesi günü ülke genelinde 5G bağlantıya geçmek için ilk adımı attı. 
 
Böylece 5G ile ilk ticari bağlantıyı hayata geçirerek bir videolu görüşme gerçekleştirildi.
 
5G İLE NELER DEĞİŞECEK?
Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G 
 
 
Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak? 
 
 
5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 
 
 
Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor. 
 
 
Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız. 
 
 
5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak. 
 
 
Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere çalışıyorlar. 
 
 
Bu standartların çoğu henüz kesinleşmemiş de olsa, uzmanlar 5G'nin geriye yönelik uyumluluk (4G ve 3G ile) sunacağını düşünüyorlar. 
 
 
5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. 
 
 
Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. 
 
 
Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. 
 
 
Bu nedenle 5G'nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO'lar) kullanılması bekleniyor.