Yazarlar

Saygı Öztürk
Başbakanın oğlu, ABD’de vergi mükellefi çıktı

 

Seçim günü yaklaştıkça siyaset alabildiğine sertleşiyor. Başbakan Erdoğan’ın siyasi rakipleri için “ahlaksız, edepsiz” gibi sözcükler kullanmasını da toplum yadırgıyor. Siyasetçiler mal varlıklarıyla, çocuklarıyla da sıkça gündeme getirilir. Gemi alanlardan, yumurta ticareti yapana, mısır ithal edenden, Cumhurbaşkanının oğlunun küçük yaşta nasıl bir ticari zekaya sahip olduğuna varıncaya dek her şey konuşuluyor. 
 
Konuşulanlar, siyasetçi çocukları olunca, kimin oğlunun kaç ay askerlik yaptığı bile tartışma konusu da olur. Aslında iyi de oluyor, insanlar bazı gerçekleri bu sayede öğreniyor. 
 
Başbakan Erdoğan’ın “askerlik yan gelip yatma yeri değildir” sözleri çok tartışılmıştı. O tartışma içinde, Başbakanın oğlunun nerede, kaç gün askerlik yaptığı gündeme getirilmişti. Bunun üzerine Başbakan sinirlenmiş, “Yahu o kanunu ben mi çıkarttım? Benim oğlumda, bizden önce çıkarılan kanundan faydalanmış, askerliğini yapmış. Ne var bunda?” diye bağırması belleklerde yerini almıştır.
 
Liderlerin malı-mülkü gündeme getirildiği zaman,  cezaevinde bulunan Tuncay Özkan da anılıyor. Başbakan Erdoğan’ın “Erdoğan’ın  ‘1 milyon doları var’ diye yazan gazetecinin de nerede olduğunu biliyorsunuz?”  sözleri de miting meydanlarında duyulanlardan… 
 
3 hafta askerlik yaptı
Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan,  Dünya Bankası’na stajyer olarak çalışmaya başlamıştı. Daha sonra kadroya alınan Erdoğan, yurtdışında geçimini sağlayan diğer vatandaşlar gibi, “bedelli askerlik” hakkından da yararlandı ve Burdur’da 3 hafta askerlik yaptıktan sonra tezkeresini aldı.
 
Bilal Erdoğan son dönemlerde babasının yanında sıkça görüyoruz. Bazen miting meydanlarında görülmesi, Bilal Erdoğan’ın da artık siyasete ısındırıldığı biçiminde de değerlendiriliyor. 

Başbakanın oğlunun evi
 
Yılmaz Polat, 30 yıldır ABD’de gazetecilik yapıyor. Yıllarca TRT’nin, Anadolu Ajansının temsilciliği görevlerinde bulundu. Halen, Avrasya Televizyonunun Washington Temsilciliği görevini yürütüyor. Polat, Korgeneral Osman Fazıl Polat’ın oğludur. Belki adını duymayanlar olabilir. 1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a “Barış Harekatı” sırasında Polat da Tümgeneral rütbesinde Ankara’daki 28. Tümen komutanıydı. O “Kıbrıs Fatihi” olarak da bilinir. Yılmaz Polat, her yıl Türkiye’ye gelir, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde babasını anma törenlerine katılır. Bu yıl eli yine dolu geldi. 
 
Yılmaz Polat’la konuşurken, Başbakanın oğlunun ABD’de ev aldığını, şu anda evin kirada mı, yoksa boş mu olduğunu bilmediğini belirtti, “İşte, Bilal Erdoğan’ın ABD’de evinin fotoğrafı, işte tapu kayıtları, bu da ABD’de vergi mükellefi numarası” dedi.  
 
Tapu kaydını nasıl ulaşılıyor?
Başbakan Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın evi Maryland Eyaleti’nin Prince Georges ilçesinde bulunuyor. Erdoğan’ın üzerine tapulu evinin bulunup bulunmadığını öğrenmek, varsa tapu kaydı bilgilerine ulaşmak zor mu? İşte bunu Yılmaz Polat’dan dinliyorum:
 
“Bu tür bilgiler Amerika’da kamuya açıktır. Bu tür belgelerin üzerinde ‘public record’ yazar. Yani ‘halka açık’ anlamına gelir. Hatta, her yılın nisan ayında vatandaşlar gibi ABD Başkanı ve ailesinin de geliri, ödediği verdiği kamuoyuna açıklanır. Ben de, bu belgeye her isteyen sade vatandaş gibi kolayca ulaştım.”
 
Çiller ailesinden sonra ikinci
ABD’de vergi mükellefi olmak, ev sahibi olmak acaba ilk kez Erdoğan ailesi için mi geçerli? Yılmaz Polat şunları söylüyor: 
 
“Hayır değil. Bildiğim kadarıyla Başbakanlığı döneminde Tansu Çiller ailesi de, ABD’de bir alış-veriş merkezini satın almışlardı. Çiller’den sonra, Erdoğan ailesinin bir ferdinin de ABD’de vergi mükellefi olması da ikinci bir olaydır. Bir ülkenin Cumhurbaşkanının, Başbakanının görevde olduğu sırada bir başka ülkede gayrimenkul sahibi olması her ülkenin kamuoyunun, basının dikkatini çeker. Sade bir vatandaşın ABD’de de gayrimenkulü olması gayet doğaldır. Ancak, ‘public figure’ denen kamuoyunun yakından tanıdığı kişiler, her zaman bu tür yatırımlarla basının dikkatini çeker. ABD Başkanı Obama’nın aile fertlerinin birisinin Türkiye’de gayrimenkul alması  ABD basını için de önemli bir haberdir.”
 
İşte o belgedeki bilgiler
Tapu kaydına göre , Başbakanın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan’ın  ABD’deki vergi numarası 17213643251. Erdoğan çifti, 8125 48TH AVE 406A, Collage Park, Md. 207/40 adresindeki  evi 24 ağustos 2005 yılında 261 bin 500 dolara aldığı anlaşıldı.
 
Ev, tapu kaydındaki bilgiye göre Bilal-Reyyan Erdoğan çiftinin evi,  apartmanın 4. katında ve 406 numarada bulunuyor. Evin 2010 yılı dönemine ilişkin olarak 2011 yılının nisan ayında 3 bin 61 dolar vergi ödediği görülüyor.
 
Evin 146 metrekare olduğu da tapu kaydında belirtiliyor. Binanın, 1985 yılında yapıldığı da yine kayıtlarda yer alıyor.  
 
Evin tapu kaydındaki bilgilere baktığımızda, acaba ABD koşullarına göre nasıl bir ev? Bunu da Polat’dan dinliyoruz:
 
“ABD’de aylık geliri 5 bin doların üzerinde olan bir aile, bu standartlarda bir ev satın alabilir..” 
Hayırlı olsun, Reyyan-Bilal çifti, çocukları Ömer Tayyip’le birlikte güle güle otursunlar, yaşasınlar. Bizden bu kadar… 
 
Paylaş :