Emlakçılar memnun

MANİSA Emlakçılar Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, OHAL kapsamında yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile günübirlik veya saatlik kiralanan evlere kimlik bildirimi zorunluluğu getirildiğini, bu sayede kötü amaçlı kullanımın önüne geçildiğini söyledi.

Emlakçılar memnun
29 Kasım 2016 Salı 10:02 tarihinde eklendi.
OHAL kapsamında geçen 22 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, günübirlik veya saatlik kiralanan evlere kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Manisa Emlakçılar Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, bu uygulama ile evlerin kötü amaçlı kullanılmasının önüne geçildiğini dile getirdi. Derneğin 300 üyesinin bulunduğunu ifade eden Akyüz, şöyle dedi:
 
"Günübirlik veya saatlik olarak kiralanan evler konusunda derneğimize çok şikayetler geliyordu. Kimi zaman kiralanan evler yüzünden dernek üyelerimiz zan altında kalıyordu. Bu konudan biz de sıkıntılıydık. İnternet üzerinden ev kiralayan kişilerle görüştük. Bürolarının olduğunu söyledikleri yerlere gittik. Ancak böyle bir büronun olmadığını tespit ettik" diye konuştu. Dernek Başkanı Akyüz, Manisa'daki birçok günübirlik veya saatlik kiralanan evlerin ahlak dışı faaliyetlerde kullanıldığını öne sürerek, "Yaptığımız çalışmalarda kentimizdeki birçok günübirlik evlerin ahlak dışı kullanıldığını tespit ettik. Günübirlik evlerde kimlik bildirme zorunlu olmadığı için bu iş karşı tarafa da cazip geliyor. Buralar oteller veya pansiyonlar gibi olmadığı ve kayıt dışı olduğu için ahlak dışı faaliyetlerde bulunulmasına da şaşırmıyoruz. Günlük veya saatlik kalan kişilerin ne amaçla kaldığını anlamamak mümkün değil. Tespit ettiğimiz bazı yerleri emniyet birimleri ile paylaştık." 
 
Dernek Başkanı Bahattin Akyüz, KHK kapsamında günlük ev kiralayan kişilerin genel kolluk kuvvetleri terminallerine bağlanmak zorunda olduğunu söyleyerek, vergiye de tabi tutulacaklarına değindi. Akyüz, "Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu cezaların caydırıcı olacağına, günlük kiralanan evlerin ahlak dışı kullanımından çıkacağına inanıyoruz" diye konuştu.