En büyük Atatürk heykeli

Artvin'de, Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu'nun şehre en hakim tepede, her yerden görülebilecek şekilde yaptırdığı, kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin bulunduğu tesis törenle açıldı.

En büyük Atatürk heykeli
19 Mayıs 2012 Cumartesi 15:49 tarihinde eklendi, 1.955 kez okundu.

 

Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia başkanlığındaki ekip tarafından kent merkezine 5 kilometre mesafedeki Atatepe'de 1.5 yıl önce çelik konstrüksiyon ve bakır kullanılarak yapımına başlanan heykel tamamlandı. 
     
Açılış törenine Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Belediye Başkanı Emin Özgün, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Vakıf Başkanı Kahvecioğlu ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. 
     
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri de Atatürk Anıtı'nın açılışında gerçekleştirildi. Açılış dolayısıyla akşam saatlerinde çeşitli konser ve eğlenceler gerçekleştirilecek. 
     
Atatürk heykelinin özellikleri- 
     
Toplam 7 bin 400 metrekare alanda kurulan tesiste, 2 bin metrekare kullanım alanı, okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 3 katlı atış poligonu binası, 500 metrekare alana sahip restoran ve seyir terası ile çocuk oyun alanı bulunuyor. 
   
Atatürk'ün Kocatepe'ye çıkışını anlatan fotoğrafından yola çıkılarak hazırlanan heykel, yaklaşık 1.5 yılda tamamlandı. Heykelin yapımında yaklaşık 100 kişi çalıştı. Yapımı sırasında, önce bacaklar ve gövde, ardından 9 ton ağırlığındaki baş kısmı monte edildi. 
     
Kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki heykelin ayak kısmında 18 ton, gövdesinde 16 ton, baş kısmında 9 ton çelik konstrüksiyon kullanıldı. Heykelin dış yüzeyi 12 ton bakırla kaplanırken, diğer malzemelerle birlikte heykel yaklaşık 60 ton ağırlığında.