Evde bakım hizmeti hastaneye taşındı

Kimsesiz ve yaşlılara 'evde bakım' hizmeti veren Başakşehir Belediyesi ekipleri, devlet hastanesi yoğun bakım ünitesi ve terminal bakım bölümünde yatan hastalara saç sakal bakım hizmeti vermeye başladı.

Evde bakım hizmeti hastaneye taşındı
30 Mart 2018 Cuma 11:09 tarihinde eklendi, 5.908 kez okundu.
Kimsesiz ve yaşlılara 'evde bakım' hizmeti veren Başakşehir Belediyesi ekipleri, devlet hastanesi yoğun bakım ünitesi ve terminal bakım bölümünde yatan hastalara saç sakal bakım hizmeti vermeye başladı.
 
Kimsesiz yaşlı ve engellilere beş yıldır evde bakım hizmeti veren Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Başakşehir Devlet Hastanesi’nden gelen talepler doğrultusunda evde bakım hizmetini hastaneye taşıdı. Ekipler, hastanede uzun süre kalan veya kendi bakımını yapamayacak durumda olan yaşlılara  kişisel bakım hizmeti verecek.
 
Hastane ortamında uzun süredir bulunan vatandaşların, yakınlarının kişisel bakımını yapmakta zorlanmaları sebebiyle destek istediklerini söyleyen Başakşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İdris Kurtuluş, “Birçok hasta yakınımız refakatçisi oldukları hastaların kişisel bakımlarını yapmakta zorlanıyorlar. Hastaların birçoğu uzun zamandır hastane ortamında kalan vatandaşlar ve yoğun bakımda tedavisi devam edenlerin dışarı çıkmaları mümkün değil. Belediyemize böyle bir taleple başvurduk onlar da bizi kırmadı. Aileler de biz de aldığımız olumlu yanıttan çok memnun kaldık. Bugün ilk defa başlatılan bu hizmetin devamının da geleceğine inanıyorum" dedi.
 
“BİZE BEBEKLER GİBİ BAKIYORLAR”
 
Başakşehir Devlet Hastanesi’nde başlayan kişisel bakım hizmeti kapsamında ilk olarak erkek hastalara saç, sakal tıraşı yapıldı.
 
Saç sakal tıraşı esnasında eşine refakat eden Sebahat Gökmen, “Eşim bir anda felç geçirdi ve yatağa bağlı kaldı. Evde bakmaya çalıştık ancak yutkunma sorunu nedeniyle tekrar hastaneye yatırmak zorunda kaldık. Konuşma yetisini yüksek oranda kaybetti. Bir süredir hastanede kalıyoruz. Ben de yaşlıyım ve onun bakımını tek başıma yapmakta zorlanıyorum. Böyle bir hizmeti bizlere sunduğu için hem başhekimimize hem de belediyemize  çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Hastalardan Salim Aykaç ise, “Yaşlıların, hastaların duaları kabul olur derler. Ben başkanımıza da doktorlarımıza da dua ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bize bebekler gibi bakıyorlar. Hepsi benim evladım. Hepsini çok seviyorum" dedi.
 
Yeni başlayan uygulamanın daha sonra kadın hastalar için de yürürlüğe konulacağı açıklandı.