Erdal Can Alkoçlar Bu Zamana Kadar Neler Yaptı?

Kendisini en doğru şekilde geliştirerek ülkesi adına sağlık projeleri ile öne çıkan Erdal Can Alkoçlar, yeni bileşkeler ve formüller bularak bunların sürekli olarak patentlerini almıştır.

Kendisini en doğru şekilde geliştirerek ülkesi adına sağlık projeleri ile öne çıkan Erdal Can Alkoçlar, yeni bileşkeler ve formüller bularak bunların sürekli olarak patentlerini almıştır. Şu an şahsına kayıtlı olan 425’ten fazla patent kaydı bulunmaktadır. Bu patentlerin çoğu sağlık üzerinedir. İnsanların genel olarak hayatlarıyla alakalı büyük bir önem arz eden gelişmeler sağlamıştır. Bunların yanında bir de kanser ile alakalı olan hastalığı atlatmak için yaptığı ilaçlarda vardır. Yurt dışındaki yetkin üniversitelerce de çok başarılı bulunmaktadır. Özellikle Harvard gibi kendini dünyaya kanıtlayan birçok üniversitede kendisine özgün yaptıklarıyla alakalı makalelerini yayınlamıştır.
 

Erdal Can Alkoçlar ortağı olan Metehan Yeşil ile birlikte yalnızca kendileri adına çalışmalar değil ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında olan genç mucitlere de destek vermektedirler. Buna örnek olarak Biyosotik inovasyon alanında kendisini geliştirmiş olan Dr. Sebahattin Ataoğlu ile birlikte yaptıkları bir proje vardır. Bu projede viral kanserlere yönelik formüle edilmiş olan tedavi amacıyla besin takviyesi buluşlarının patentini almak için çalışmalara imza atmışlardır. Projenin devamında büyük yatırımlar arayışında olsalar bile yaptıkları işi gerçekten olumlu bir sonuca götürmüşlerdir. Dünya İlaç sektöründe de sözü geçen bir kişi olan Alkoçlar, ülkemizle farklı ülkelerdeki ilaç üreticileri ile anlaşmalar sağlamaktadır. Örnek verecek olursak geçmiş senelerde Bosna-Hersek’te bulunan Zada Pharmaceuticals ve Erdal Can Alkoçlar’ın Yönetici kadrosunda bulunduğu Spektral Holding uluslararası ilaç üretimi ve satış konusunda anlaşma sağlamıştır. Bu anlaşmaya göre iki ülke arasında 24 ilaç ruhsatı yakın zamanda onaylanıp Bosna-Hersek, Türkiye ve Batı Avrupa’da bulunan çeşitli ülkelerde satışa sunulmuştur. Alkoçlar, 19 PGE-1 mRNA’yı tasarlayarak bir kas düzenleyicilerinin marka lisansına sahip olmuştur. İlk başta yanıkları tedavi etmek, oral ve deri olmak üzere tedavilerde yardımcı olmak adına üretilen bu düzenleyici formülasyonlar cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılmıştır. 2011 senesinde sperm üretimindeki defektlerin tedavisinde kullanımı ve icaritin bileşinin erektil fonksiyon bozukluğu hakkında 2-hydroxyethyl isimli monomeri bulmuştur.
 

Alkoçlar’ın sahip olduğu diğer bir patent ise sildenafil ile birlikte pde5 inhibitöründen daha güçlü PDE5 ve PDE4 özelliklerine sahip olan flavonol glikozite bağlı 2-hidroksietil PCT onayıdır. Bunun yanında ise 100’e yakın anti-viral formülasyon ve moleküler patent başvurularının mülkiyetini kendi elinde bulundurmaktadır. Bu mülkiyetlerin toplamı çok yüksek bir miktarda fiyata sahip olduğunu belirtmekte fayda var.
 

Novir isimli bir antiviral formülasyon keşfeden Alkoçlar, Birleşmiş Milletler tarafından göz edilen Ebola Virüsü ile alakalı da çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar genel anlamda birçok ülkenin yaşadığı sorunlara çözüm kaynağı olmuştur. Sierra Leone isimli ülke de Ebola Virüsü hızla yayılmaktayken Alkoçlar’ın üretimi ile bir nebze de olsa durdurulmuştur. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu ilaç farklı ülkelerde de yeri geldiği zaman kullanılmıştır. Günümüzde devam etmekte de olan Corona Virüs hakkında da çalışmalarını sürdüren Alkoçlar, herkesten farklı olarak birtakım çalışmalar yapmaktadır. Bu zorlu virüse yönelik ise destek tedavi formülasyonu bulmuştur.
 

2020 senesinde tekrardan çeşitli markaların desteğini alarak ilk flavonal glikozit esaslı antiviral bileşenin mucidi olmuştur. Yurt dışında söz sahibi olduğu kadar yurt içinde de kendisine özgü çalışmalar yapmıştır. T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına onaylatmış olduğu 21 adet formülasyon vardır. Bu formülasyonların hepsi şu anda ülkemizle kullanılmakta ve oldukça büyük bir faydası görülmektedir. Alkoçlar’ın diğer yaptığı bir girişim ise birçok ulusal bankada geçerli olan teminat varlıklı ilk ilaç şirketi sahibi olmasıdır. Bunu daha önce ülkemizde hiç kimsenin yapmamış olması onu bir kez daha öne çıkarmıştır. 
 

Yaptığı çalışmaları ortak bir yerde toplamak ve erişimini kolaylaştırmak adına girişimlerini eksik etmeyen Erdal Can Alkoçlar, bütün insanlığın kansere, diyabete, yaşlanma belirtilerine gibi etkili hastalıklara karşı bulduğu çözümleri hep bir kompozisyona toplamıştır. Şu anda kendi sayfasında ve paylaşılan verilere göre insanlığın tümüne sunduğu yaklaşık 50 adet kompozisyon vardır. Bu kompozisyonlarda yaptığı çalışmaları ve etkili tedavi yöntemlerini basit bir şekilde anlatmıştır. Alkoçlar, 2014 senesinde Türkiye adına Dünya üzerinde en çok patent başvurusu yapan dördüncü isimdir. Bu patent başvurularının ve çalışmalarının karşılığı olarak Türk Patent Enstitüsü tarafından ödül verilmiştir. Artı olarak 2016 ve 2019 senesinde Türkiye Yılın Bilim İnsanı olmuştur. Dünyaya adını duyurması ile birlikte ise DMW (Avrupa Diplomatlar Birliği) ve EBCA (Avrupa İş Kulübü) tarafından 2020 senesinde Avrupa Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülünü Almıştır.

Haber Tarihi: 12 Temmuz 2021 Pazartesi 07:47Haber Adresi: http://www.objektifhaber.com/erdal-can-alkoclar-bu-zamana-kadar-neler-yapti-401334-haber/