Fiyatlar yarıya indi! Acele edin, uzun sürmeyecek

Fiyatlar düştü. Yüzde 50 daha ucuza satılıyor. Ancak bu durum uzun sürmeyecek. Yasaklarla beraber gelen indirim trendi kısa süre sonra yükselişe geçecek. Orman yangınlarının ardından alınan yasak kararı fiyatları olumsuz etkiledi. Izgaralık ürünlere talep azaldı. Bütün piliçte fiyatlar yüzde 10 civarında düşerken, kanatlarda yüzde 50'ye yakın bir fiyat düşüşü yaşandı. Fiyatlara ilişkin değerlendirmede bulunan sektör temsilcisi Naci Kaplan, evde daha çok kullanıldığı için göğüs fiyatlarının arttı
Türkiye'nin birçok ilinde meydana gelen orman yangınlarının ardından çoğu ilde tedbir olarak ormanlara giriş yasağı getirildi. Bu önlemle birlikte mangal gibi aktiviteler de yasaklandı.
 
Mayıs ayında koronavirüs kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte genellikle orman, park gibi yeşil alanlara rağbet eden vatandaşlar için  bu yasaklarla birlikte mangal sezonu sona erdi. Bu durum yaz aylarında çokça tercih edilen kanat gibi ızgaralık ürünlerin de fiyatına yansıdı.
 
 
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Naci Kaplan, bütün piliçte yüzde 10, kanat grubunda yüzde 50'ye yakın fiyat düşüşü olduğunu söyledi.
 
 
Tavuk ve kanat fiyatları düştü
 
GÖĞÜSE TALEP ARTINCA FİYAT DA ARTTI
 
Evde daha sık kullanılan ve tüketilen ürünlerin daha fazla satıldığını söyleyen Kaplan, "Şimdi bunların fiyatları düşse de ev tipi olan ürünlere, evde tencerede daha çok pişirilen ürünlere talep daha fazla. Örneğin tavuk göğüsü satışları ızgaralık ürünlere kıyasla daha fazla. Izgaralık ürünlerin fiyatı düşünce parça değerini artırmak adına göğüs fiyatları yükseltildi. Bu nedenle tavuk göğüs fiyatlarında yüzde 10'luk bir yükseliş söz konusu" dedi.
 
Fiyatlardaki bu durumu değerlendiren BESD-BİR eski başkanı Dr. Sait Koca ise hammadde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bu fiyat düşüşünün uzun sürmeyeceğini düşündüğünü belirtti.
 
Koca, "Beklediğimizden fazla artan mısır gibi hammadde fiyatlarında bu hızlı yükseliş devam ederse bu fiyatlar yeniden yükselebilir. Şu dönemde zaten bu duruma kıyasla bir  fiyat düşüşü söz konusu" dedi. (ntv.com.tr)
Haber Tarihi: 25 Ağustos 2021 Çarşamba 19:32Haber Adresi: http://www.objektifhaber.com/fiyatlar-yariya-indi-acele-edin-uzun-surmeyecek-401467-haber/