Kajunun Bilinmeyen 4 Faydası

Kuruyemişler, dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz en sağlıklı ve en doyurucu atıştırmalıklardandır ve aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca farklı çeşidi vardır.

Kuruyemişler, dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz en sağlıklı ve en doyurucu atıştırmalıklardandır ve aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca farklı çeşidi vardır.
 

En sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biri olan kaju fıstığı ise farklı tadı ile en sevilen  atıştırmalıklardan biridir. Kaju veya kaju fıstığı tropikal iklime özgüdür ancak dünya genelinde yaygın olarak bulunur. Bu küçük barbunya şeklindeki atıştırmalık, bir dizi besinin güç merkezidir.
 

Anavatanı Güney Amerika olan, Portekiz tarafından dünyaya tanıtılan tropikal iklim meyvesi kajunun çekirdeğinden üretilen kaju fıstığı dünyanın tüm bölgelerinde çok ünlüdür. Her meyvenin içerisinden sadece 1 adet kaju fıstığı elde edilebilirken, meyvesi de C vitamini deposu olması nedeni ile farklı pazarlarda değerlendirilir. Kajunun kilo aldırdığı ve günlük olarak tüketilmesinin çok sağlıklı olmadığına dair bir efsane var. Bu efsaneyi yıkmak için kuru meyve olan kaju fıstığı tüketmenin çok da bilinmeyen faydalarından bahsedelim.

 

Kalp için Önemli Atıştırmalık.
 

Kaju fıstığı besin açısından yoğundur ve vücudun sağlıklı çalışması için gerekli olan sağlıklı yağlar, proteinler, temel vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Kaju sağlıklı yağ içerdiğinden kalp sağlığını güçlendirir.!
 

Ceviz ve badem gibi diğer kabuklu yemişlerle karşılaştırıldığında, kaju fıstığı yağ ve kolesterol açısından düşük, besin değeri açısından yüksektir. Kolesterol içermez ve ayrıca kalbin işleyişini artırmak için gerekli besinleri sağlar. Doktorunuz ile görüşerek öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

 

Vücuttaki Sinirlere Faydalıdır.
 

Magnezyum eksikliği birçok sağlık sorununa yol açabilir. Sadece sinirlerimizi ve kemik işleyişimizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncımızı da yükseltir.
 

Düzenli olarak kaju yemek, uygun bir magnezyum dengesine sahip olmanızı sağlar ve bu nedenle migren ve genel olarak vücut ağrılarına yardımcı olduğu gözlemlenmektedir. Diyetinize daha fazla kaju ekleyerek ileriki yaşlarda kırılma, burkulma gibi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz.

 

Bağışıklığı Güçlendirir.
 

Kaju fıstığı çinko bakımından zengindir. Çinko, hücre bölünmesi gibi temel hücre süreçleri için hayati önem taşıyan, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bileşiktir. Düzenli kaju tüketimi, vücuttaki çinko miktarının önerilen değerlere  ulaşmasında yardımcı olabilir.

 

Cilde ve Saçlara İyi Gelir.
 

Kaju fıstığı içerdiği antioksidanlar, bakır, magnezyum, demir ve selenyum  ile zararlı kimyasalları temizler ve dokuları onarır. Böylece cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olurlar.
 

Bakır, elastin ve kolajen üretimini iyileştirir. Kolajen, cildinizin ve saçınızın esnekliğinden sorumlu olan ayrılmaz bir yapısal proteindir. Günlük diyetinize kaju gibi kolajen arttırıcı gıdalar takviye etmek, cildinizin parlamasına ve saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

 

KAYNAKÇA

 

  1. https://www.britannica.com/plant/cashew
  2. Kluczkovski, A.M. ve Martins, M., (2016). Encyclopedia of Food and Health, ss:683-686. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00123-9
  3. Cashew Nut Consumption Increases HDL Cholesterol and Reduces Systolic Blood Pressure in Asian Indians with Type 2 Diabetes: A 12-Week Randomized Controlled Trial, The Journal of Nutrition, cilt:148, sayı:1, Ocak 2018, ss:63-69. https://doi.org/10.1093/jn/nxx001
  4. http://www.fao.org/3/ac451e/ac451e0b.htm
Haber Tarihi: 11 Eylül 2021 Cumartesi 08:49Haber Adresi: http://www.objektifhaber.com/kajunun-bilinmeyen-4-faydasi-401514-haber/