İbadi'den yine tehdit yeni tehdit

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat'taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. Almasalah'ın haberine göre, İbadi görüşmede, Türkiye hakkında konuştu.

İbadiden yine tehdit yeni tehdit
18 Ekim 2016 Salı 02:05 tarihinde eklendi.
Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat'taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. Almasalah'ın haberine göre, İbadi görüşmede, Türkiye hakkında konuştu. İbadi, 'Türklerin, Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz’’ dedi
 
İbadi ‘’Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin'in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak'ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir’’ dedi. Ayrıca Başbakan İbadi "Erdoğan, Irak Kürtlerinin asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kürtlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?" diye konuştu.
 
 
Ahmet Haşim Muhtaroğlu-Tuzhurmatu-Irak 

DHA