Kanalizasyon Temizleme Yöntemleri

Kanalizasyon giderleri düzenli olarak temizlenmesi gereken, tüm giderlerin görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmesi adına önemli bir unsurdur.

Kanalizasyon Temizleme Yöntemleri
03 Ocak 2018 Çarşamba 21:17 tarihinde eklendi.

Kanalizasyon giderleri düzenli olarak temizlenmesi gereken, tüm giderlerin görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmesi adına önemli bir unsurdur. Kanalizasyonlar düzenli olarak temizlenmediği takdirde birikmelerden dolayı tıkanıklıklar ve taşmalar meydana gelebilir. Ortaya çıkan bu durumlar kötü koku oluşumundan ciddi hijyen sorununa kadar birçok olumsuz duruma neden olur.

 

Günümüzde kullanılan profesyonel Üsküdar su kaçağı tespiti şöyledir:

 

Vidanjör sistemleri


Kanalizasyonların temizlenmesinde en fazla başvurulan yöntem vidanjör uygulamalarıdır. Kanalizasyonların etkili bir şekilde temizlenerek gider sistemlerinin doğru bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayan vidanjörler, atık suların güvenli bir şekilde kanalizasyonlardan alınmasını sağlamaktadır.

 

Özel donanımlı robotlar

 

Kanalizasyon sistemlerinde yabancı maddelerin giderlere atılmasından veya kirlerin zamanla gider borularında birikerek boruları tıkamasından meydana gelen sorunların çözümünde özel donanımlı robotlar kullanılmaktadır. Bu robotlar kanalizasyon sistemlerinde meydana gelen tıkanıklığın yerini ve cinsini tespit ettikten sonra tıkanıklığın uygun yöntemlerle açılmasını sağlar.

 

Özel amaçlı üretilen bu cihazlar aynı zamanda su kaçağı tespiti ve kanalizasyon sistemlerinde meydana gelmiş olan diğer sorunların tespitini de kolaylaştırır ve uygun çözümler bulunmasına yardımcı olur. Tıkanıklık açma yöntemleri tıkanıklığın türüne göre değişmektedir. Robotlu sistemler ile tıkanıklık açmada kullanılan yollar;

 

 - Vakum ile tıkanıklık açma: Vakum ile tıkanıklık açma yöntemi giderlere yakın olan tıkanıklıklar için kullanılmaktadır. Yüksek vakum gücüne sahip makineler tıkanıklığa neden olan madde ve kirleri hijyenik bir şekilde giderlerden çekerek özel hazneye hapseder ve boruların açılmasını sağlar.

 

 - su kaçağı Basınç ile tıkanıklık açma: Basınçlı tıkanıklık açma yöntemleri kanalizasyon borularının iç yüzeyinde biriken kirler de kullanılmaktadır. Basınçlı sistemler sayesinde borulardaki tıkanıklık açılırken aynı zamanda borularda temizlenir ve kanalizasyon giderlerinin daha verimli olması sağlanır.

 

Kanalizasyon gider sistemlerinde meydana gelen tıkanıklıkların bireysel yöntemlerle açılmaya çalışılması oldukça riskli ve sağlığı tehdit eden bir yöntemdir. Bireysel yapılan açma yöntemleri sadece sizin değil, tüm binanın sağlığını tehdit eden unsurlar oluşturabilir. Bu yüzden kanalizasyon tıkanıklıklarında profesyonel yardımlara başvurmak genel sağlığı korumak ve giderlerin etkili bir şekilde açılmasını sağlamak adına oldukça önemli bir noktadır. Kanalizasyonlarda meydana gelen tıkanıklıklar ihmal edilmemeli ve zamanında müdahale yapılmalıdır.