Köylülerin o iddiasını şirket yalanladı

KÜTAHYA'nın Tavşanlı İlçesine bağlı Gümüşköy yakınlarındaki Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde bulunan siyanürlü su atık baraj setlerinden birinde çökme olduğu öne sürüldü. Şirket yetkilileri çökmenin olmadığını, setlerdeki eski boruları değiştirme çalışması yaptıklarını açıkladı.

Köylülerin o iddiasını şirket yalanladı
19 Ekim 2016 Çarşamba 11:13 tarihinde eklendi.
Eti Gümüş A.Ş. tesislerinin yakınlarında bulunan Dulkadir Köyü ile Aliköy'de oturanlar, tesislerdeki siyanürlü su atıklarının depolandığı baraj setinin bir bölümünde çökme oluştuğu öne sürdü. Köylüler, şirket yetkililerinin çökmenin olduğu yere kamyonlarla toprak taşıyıp dolgu çalışması yaptıklarını söyledi.
 
GENEL MÜDÜR KILIÇ: HERHANGİ BİR GÖÇME SÖZKONUSU DEĞİL
 
Eti Gümüş A.Ş. Genel Müdürü Ergün Kılıç baraj setinde çökme, patlama ya da sızıntının olmadığını açıkladı. Genel Müdür Kılıç, çökme iddialarının asılsız olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Şu anda barajlarımızda her hangi bir göçme, patlama ya da sızıntı söz konusu değildir. Devletten kalan eski baraj kenarında derinde kalan boruları çıkartmak için kendimiz ekskavatör ile kazı yaparak oradaki eski kullanılmayan boruları çıkarttık. Daha öncede buna benzer çalışma yaptık ve boru çıkartmıştık. Ve şimdide kapatma çalışması yapıyoruz. Bir aksilik çıkmazsa da 2 saate kadar doldurma çalışmalarımız bitecek ve işçilerimiz normal işlerine devam edeceklerdir. Barajlarla ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir."
 
2011 YILINDA BARAJ SETİ ÇÖKMÜŞTÜ
 
Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde 7 Mayıs 2011 tarihinde siyanürlü atık su baraj setlerinin birinde çökme oluşmuştu. Kütahya İl Çevre Kurulu, Eti Gümüş A.Ş.'ye 'havuzların çamurla dolması ve kullanılamaz hale gelmesine rağmen bu konuda duyarlı davranmadığı' gerekçesiyle 500 bin lira para cezası vermişti. Kurul ayrıca tesislerdeki toplam 5 milyon metreküp siyanürlü su depolama kapasitesine sahip olan 4 havuzun da kapatılmasını kararlaştırmıştı.