THY'den Borajet'i kurtarma operasyonu

TÜRK Hava Yolları, geçen hafta yolcu operasyonunu durduran Borajet’in uçabilir durumdaki Embraer 190 serisi yolcu uçaklarını, pilot ve kabin memurları ile almak üzere görüşmelere başladı.

THYden Borajeti kurtarma operasyonu
30 Nisan 2017 Pazar 07:49 tarihinde eklendi, 2.089 kez okundu.
Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, görüşmelerin yapıldığını doğruladı ancak halka açık bir şirket olduklarını, konunun resmiyete dökülmeden açıklama yapamayacaklarına dikkat çekti. Aycı “Filo perspektifimiz açısından bize uyan şartlar meydana gelirse ilgilenebileceğimiz durumlar var. Arzu ettiğimiz şartlar oluştuğunda neden olmasın” dedi.
 
SİİRT VE TOKAT
 
THY, alt markası Anadolujet üzerinden bir dönem Borajet’ten hem pervaneli ATR72 hem de Embraer 190 serisi uçakları ekipleriyle kiralamıştı. Bu uçaklarla Tokat, Siirt gibi mevcut filodaki yolcu uçakların inemeyecekleri şehirlere seferler düzenlenmişti.
 
Halen şirkette 76 kaptan pilot ve ikinci pilot ile 120 kabin memuru bulunuyor. Borajet’teki pilotların ve kabin memurların THY’ye alınmasıyla ilgili olarak ise İlker Aycı, “Şirketle görüşmelerimizi Genel Müdürümüz Bilal Ekşi gayet iyi yönetiyor.  Standartlarımızı tutan, ihtiyacımız olan pilot ve kabin memurlarını alabiliriz. İnsan kaynaklarını değerlendirebiliriz” diye konuştu.
 
Borajet’in uçuşlarını durdurması nedeniyle sattığı 30 bin bilet için ise bu yolcular THY’nin uçtuğu hatlarda yine THY uçakları ile taşınacak. İlker Aycı konuyla ilgili herhangi bir mağduriyetin yaşatılmayacağına dikkat çekti.

DHA