UEFA'dan G.Saray'a yaptırım

UEFA, Galatasaray'a 15 milyon euro para cezası verdi. 6 milyon euro peşin, geriye kalan 9 milyon euro ise şartlı ödenecek.

UEFAdan G.Saraya yaptırım
13 Haziran 2018 Çarşamba 19:51 tarihinde eklendi.
 Galatasaray'ın UEFA ile yaptığı 4 yıllık anlaşma doğrultusunda sarı-kırmızılı kulübe yaptırımlar geldi. Öte yandan UEFA, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un FFP kurallarına dair de açıklamada bulundu.
UEFA, Galatasaray'a 15 milyon euro para cezası verdi. 6 milyon euro peşin, geriye kalan 9 milyon euro ise şartlı ödenecek.
 
UEFA'dan yapılan açıklamada, Galatasaray ile 4 yıllık anlaşma yapıldığı ifade edildi. Galatasaray bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde UEFA listesine 25 yerine 21 oyuncu verebilecek. Bu rakam, finansal şartların yerine getirilmesi halinde, her yıl +1 olarak revize edilecek.
 
Sarı-kırmızılılar 3 yıl boyunca bonservis bedeli kazancı kadar transfere bonservis bütçesi ayırabilecek.
 
Galatasaray 2021-2022 sezonunun sonuna kadar elde ettiği bonservis geliri kadar bonservis bedeli ödeyebilecek.
 
UEFA'nın Galatasaray'ın bütçesinde kısıtlamaya gidildiğini de açıkladı.
 
2018-2019 sezonu -20 milyon euro
2019-2020 sezonu -10 milyon euro
2020-2021 sezonu borçsuzluk
 
BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE VE TRABZONSPOR AÇIKLAMASI
 
UEFA, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un FFP kurallarına kısmen uyduğunu açıkladı ve 2017-18 sezonunda Beşiktaş'ın Finansal Fair-Play kurallarına uyduğunu duyurdu.
 
Fenerbahçe'den KAP'a yapılan açıklama şu şekilde;
 
"UEFA tarafından Şİrketimizde yapılan incelemerle ilgili yapılan açıklama aşağıdaki gibidir: UEFA CFCB (Kulüp Finansal Kontrol Kurulu) İnceleme Dairesi'nin yaptığı çalışmalar sonunda, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 2017/18 sezonunda belirlenen hedefleri kısmen yerine getirdiği sonucuna varmıştır. Sonuç olarak, transfer kısıtlamaları ve A Listesinde yer alan oyuncu sayısının sınırlandırılması gibi öngörülen koşullu sportif önlemler kaldırılmayacak ve 2018/19 sezonunda uygulanmaya devam edecektir. Varsa, anlaşmada belirtildiği şekilde ek mali kesintiler yapılacaktır. Anlaşma rejimi, en başta öngörüldüğü üzere, Fenerbahçe SK için 2019 / 20 sezonu sonuna kadar uygulanmaya devam edecektir."