Yabancı Oyuncu Sorunu Nasıl Çözülmeli?

2019 - 2020 Süperliginde izlediğimiz maçları değerlendirdiğimizde Türk futbolunda bir sıkıntı olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Yabancı Oyuncu Sorunu Nasıl Çözülmeli?
05 Ekim 2019 Cumartesi 09:35 tarihinde eklendi.

2019 - 2020 Süperliginde izlediğimiz maçları değerlendirdiğimizde Türk futbolunda bir sıkıntı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Yıllar önce oynanılan kaliteli, özverili ve fedakar futbolun yerini, şu günlerde maç bitse de gitsek görünümünde futbola bırakmış gibi görünüyor. Çoğu kişi Türk futbolundaki bu düşüşün nedenini araştırırken, biz konuya farklı bir yönden bakıyoruz. Türk futbolunun bu duruma gelmesindeki en önemli sebep, takımların alt yapıdan futbolcu yetiştirmemesidir. Takımlarda bir bütün bulunmaması, yabancı futbolcuların çok pofpoflanması Türk futbolunun geriye gitmesini sağladı. Yabancı oyuncu sorunu çözümlendiğinde Türk futbolu da gelişme kat edecek gibi görünüyor.
 

Yabancı Oyuncu Sayısına Sınırlama Getirilebilir Mi?
 

Türk futbol maçları ve Türk takımları artık yabancı futbolculara emanet edilmiş durumda. Durum öyle vahim ki, maçtaki oyuncular içinde Türk futbolcu bulunmasına rağmen kaptan olarak yabancı futbolcu çıkaran kulüpler dahi var. Yurtdışından bir futbolcu transfer ediliyor ve oyuncu gelir gelmez maça çıkıyor. Yabancı futbolculara bu denli özen gösterilmesi Türk futbolcularının özgüvenini azaltıyor. Ayrıca Yabancı futbolculara öyle yüksek ücretler ödeniyor ki, bunu gören Türk futbolcular verimli olamıyor ve takımı benimseyemiyor.

Eski Yıllardaki Türk Futbolu
 

Eski yıllarda takımların yerleşik bir kadrosu olur, takıma takviye olsun diye birkaç yabancı oyuncu transfer edilirdi. Şimdi ise yapılan en büyük hatayı takımı ayakta tutan unsurun yabancı futbolculardan oluşması oluşturuyor. Canlı rulet oynarken yaşanan heyecan, sanki yabancı oyuncu alımında da var. Türk futbolunun gelişmesi için takımdaki asıl karakterlerin Türklerden oluşması gerekiyor. İlerleyen dönemde Türkleri Avrupa'da canlı olarak görebilmek için Türk futbolcuları ön plana çıkarmak gerekiyor. Türk futbolunun yıldız oyuncularını sadece yüklü ücretler kazanmak için satmak futbolumuza yapılan en büyük ihanettir. Yabancı oyunculara verilen değerin çok az bir kısmı Türk futbolculara verildiğinde çok daha başarılı bir Türk futbolu izleyebiliriz.
 

Yabancı Oyuncu Sorunu Kulüp Yöneticilerinin Suçu
 

Türk futbolundaki yanlış tutumu, yabancı futbolcuların Türk futbolcularından üstün ve iyi olduğu görüşü oluşturuyor. Burada en büyük pay kulüp yöneticilerinindir. Dünya yıldızlarını yabancı takıma para kazanmak için satan yöneticiler bu futbolcuların yerlerini dolduramıyor. Bu sebeple sürekli geriye doğru gidiyor. Bu duruma en güzel örnek ise Beşiktaş'ın Cenk Tosun'u Everton'a satmasıdır.