Yaralı kadın O anları gözyaşlarıyla anlattı

1999 depreminde hasar gördü Rauf Denktaş Caddesi’ndeki Kuran Sitesi 1993’te inşa edildi. Binaya 1997’de iskan izni alındı. Dönemin inşaat tekniğiyle, yapımında deniz kumu ve ince demirler kullanılan bina 1999 depreminde hasar gördü.

Yaralı kadın O anları gözyaşlarıyla anlattı
14 Ocak 2017 Cumartesi 07:05 tarihinde eklendi.
1999 depreminde hasar gördü Rauf Denktaş Caddesi’ndeki Kuran Sitesi 1993’te inşa edildi. Binaya 1997’de iskan izni alındı. Dönemin inşaat tekniğiyle, yapımında deniz kumu ve ince demirler kullanılan bina 1999 depreminde hasar gördü. Binanın bodrum katlarında derin çatlaklar meydana gelince bazı bina sakinleri belediyeye başvurdu. Binaya iki yıl önce yıkım kararı çıktı. Ancak kat malikleri anlaşamadı, bazıları binayı tahliye etmedi. Zeytinburnu Belediyesi, 24 Aralık 2015’te zorla binayı boşalttı ve mühürledi.
 
İNSANLARIN ÜZERİNE YAĞDI
 
Yanında bir akaryakıt istasyonu ve ATM’lerin de bulunduğu bina, dün saat 16.30’da büyük bir gürültüyle çöktü. Geniş bir alan toz bulutuyla kaplanırken, binadan kopan irili ufaklı beton, cam ve demir parçaları Rauf Denktaş Caddesi’nden geçenlerin üzerlerine yağdı.
 
AĞLAYARAK ANLATTI
 
Zeytinburnu'nda çöken binada eşiyle birlikte yaralanan Yeter Genç, hastaneden taburcu olduktan sonra basın mensuplarına olay anını anlattı.
 
Çökme anında eşi Ali Genç (65) ile birlikte yaralanan Yeter Genç (58) yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı.
 
Yeter Genç, "Eşimle kredi kartı borcunu ödemek için bankamatikteydik, o sırada bir gürültü koptu, toz duman içinde kaldık. Baktım eşimi göremedim, korktum. Eşimden ses gelmiyordu, ayağı kırık kan içindeydi. Ondan sonra kendimi kaybettim. Birisi ’kurtarın’ diye bağırıyordu. Birisi gelip yüzümü yıkadı. Önce kimse yoktu, sonradan geldiler eşimi kurtardılar. Benim elim yaralandı, belim incindi" dedi.
 
Zeytinburnundaki çöken binadan yaralı kurtuldu, olay anını gözyaşlarıyla anlattıOğlu Seçkin Genç ise, "Bana haber vermelerinin ardından hastaneleri gece geze babamı Çapa’da buldum, annemi de Haseki’de buldum. Babam büyük bir gürültü koptuğunu ve ATM cihazının üzerine düştüğünü söylüyor. Dizini kırmış, ameliyata alacaklar" diye konuştu.
 
 
GÖÇÜKTEN YARALI KURTULAN AHMET ÖZDENER HASTANEYE SEVK EDİLDİ
 
Zeytinburnu’nda dün 7 katlı binanın göçmesi sırasında dedeleriyle birlikte orada bulunan Mehmet ve Ahmet Özdener adlı ikizlerden Mehmet Özdener olayda hayatını kaybetmişti. Ahmet Özdener ise yaralı olarak Samatya Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Ahmet Özdener, ilerleyen saatlerde Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Minik Ahmet, hastanenin cerrahi servisinde gözlem altında tutulurken durumunun iyiye gittiği öğrenildi.
 
Olayda yaşamını yitiren Mehmet Özdener ise Adli Tıp’ta yapılan incelmenin ardından memleketi Ordu’ya gönderileceği ve orada defnedileceği öğrenildi.
 
 
Soner HASIRCIOĞLU - Ramazan EĞRİ / İSTANBUL (DHA)