"10 karanfil"in sırrı

Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM'nin açılış törenlerine yakasında "10 karanfil" rozetiyle katıldı. Rozetin anlamını soran bir gazeteciye, "Bilmiyor musunuz" diye kızdı. İşte o rozetin öyküsü.

10 karanfilin sırrı
01 Ekim 2011 Cumartesi 17:14 tarihinde eklendi.

 

TBMM'nin açılışında en fazla ilgiyi seçimlerden bu yana boykotlarını sürdüren BDP'li vekiller çekti.
 
Açılış töreni öncesi Meclis bahçesinde gazetecilerin odağında BDP'nin desteklediği Mersin bağımsız milletvekili Ertuğrul Kürkçü vardı.
 
Kürkçü'nün, Kızıldere baskınında hayatını kaybeden 10 arkadaşı için yakasına "10 karanfil" rozeti taktığı görüldü. 
 
"10 KARANFİL"İN SIRRI
 
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını durdurmak isteyen Mahir Çayan ve aralarında Ertuğrul Kürkçü'nün de bulunduğu arkadaşları, 26 Mart 1972 günü Ordu'nun Ünye ilçesindeki NATO dinleme üssündeki 3 yabancı görevliyi kaçırdı.
 
27 Mart sabahı Kızıldere köyüne ulaşan Mahir Çayan ve arkadaşları (Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp) köyün muhtarının evinde gizlenmeye başladı. 30 mart 1972 günü köyün muhtarının evine bilgi almak için gelen jandarmalara önceden hazırlanmış ihbar mektubunu teslim etmesi üzerine operasyon başladı.
 
Gizlendikleri evde etrafları sarılan Çayan ve arkadaşları teslim olmayı reddedince eve çok şiddetli bir operasyon yapıldı. Operasyonda Çayan ve 9 arkadaşı ile 3 NATO teknisyeni hayatlarını yitirdi. Operasyondan sağ kurtulan tek isim ise Kürkçü oldu. İşte Meclis'e gelirken Kürkçü'nün yakasına taktığı rozetteki 10 karanfil, 1972'de öldürülen o 10 arkadaşını simgeliyor. 
 
İDAM SEHPASINDAN TBMM'YE
 
25 yıl önce idam sehpasından kurtulup cezaevinden tahliye olduktan sonra bugün TBMM'ye giren Kürkçü, yemin ettikten sonra salondakilere bakıp birkaç saniyeliğine elini kalbinin üstündeki "10 karanfil" rozetine dokundurdu.
 
KOLTUKLARI BOŞ BIRAKTILAR
 
Bu arada BDP desteğiyle seçilen bağımsız vekillerin oluşturduğu grubun oturduğu koltuklarda, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle ve milletvekili seçildikleri halde tutuklu oldukları için meclise giremeyen 5 BDP'li için isimlerinin yazılı olduğu kağıtlar bırakıldığı görüldü.
 
Açılış törenini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kuvvet Komutanları da TBMM locasından törenleri izledi.
 
MASALARA BIRAKILAN ÇİÇEKLE MESAJ
 
Meclis açılışı öncesi milletvekillerinin masalarına çiçek buketleri bırakıldı. "İyimserliği" simgeleyen gerbera türü çiçeklerdeki kırmızı rengin "sımsıcak dostluğu" temsil ettiği belirtildi.
 
TİŞÖRTTEKİ MESAJ
 
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise törenlere ceketinin altına giydiği "İmdat doğa" yazılı t-shirt ile katıldı.
 
 
ZANA 17 YIL SONRA YENİDEN 
 
1994’te DEP Diyarbakır Milletvekili olduğu sırada PKK propagandası yaptığı için dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından gözaltına alınarak, polis araçlarıyla çıkartıldığı Meclis’e 17 yıl aradan sonra bağımsız Diyarbakır Milletvekili olarak dönen Leyla Zana da bugünkü törende yemin etti.
 
BENGİ YILDIZ TÖRENE KATILMADI
 
Geçtiğimiz haftalardaki BDP Kongresi'ne katılmayan Batman Milletvekili Bengi Yıldız TBMM'deki yemin töreninde de yer almadı.
 
Ak Parti, BDP'DEN RANDEVU İSTEYECEK
 
Öte yandan anayasa çalışmaları kapsamında CHP ve MHP ile görüşen Ak Parti'nin, yemin töreninin ardından BDP'lilerden de randevu isteyeceği bildirildi.