14 kişinin katili de bu adam mı?

Polis Jaycee Lee'yi kaçırıp 18 yıl hapis tutan Garrido olayında çok karmaşık bir hikâyeyle karşı karşıya olduğu fikrinde. Şimdi 14 faili meçhul cinayette de ondan şüpheleniliyor

01 Eylül 2009 Salı 13:57 tarihinde eklendi.

Polis Jaycee Lee'yi kaçırıp 18 yıl hapis tutan Garrido olayında çok karmaşık bir hikâyeyle karşı karşıya olduğu fikrinde. Şimdi 14 faili meçhul cinayette de ondan şüpheleniliyor.

 

 

ABD’de Jaycee Lee Dugard’ı 11 yaşındayken kaçırıp 18 yıl boyunca hapis hayatı yaşatan Phillip Garrido’nun 15 yaşındaki Lisa Norrell ve 10 hayat kadınının da katili olduğu düşünülüyor. 1998’de Garrido’nun evine yakın bir alanda cesedi bulunan Norrell’in katili bulunamamıştı. Garrido’nun evinde arama yapan polis, önceki gün de bahçeyi kazarak ceset aramaya başladı. Polis, Garrido’nun öldürdüğünden şüphelenilen kurbanlar arasında cesetleri hiç bulunamayan üç çocuğun da olduğunu söylüyor.

Garrido’nun yaşadığı bölgeye yakın bir yerde dokuz yaşındayken kaybolan Michaela Garecht, 13 yaşındaki Ilene Misheloff ve dört yaşındaki Amanda Campbell’dan yıllardır haber alınamadı. Bu çocuklar da Jaycee gibi gündüz vakti kaçırılmıştı. Polis Garrido olayında sanılandan daha karmaşık bir hikâyeyle karşı karşıya olduğunu düşünüyor.

Tecavüz kurbanı da konuştu
Garrido’nun 1976’da tecavüz ettiği Kathleen Callaway adlı kadın da Jaycee Lee olayının ardından sessizliğini bozdu. Şu anda 58 yaşında olan ve Las Vegas’ta yaşayan Callaway, Garrido için “O bir canavar” diyor. “Televizyonda gördüğümde gözlerime inanamadım. Benim başıma gelen bir başkasının daha başına gelmişti. Bana tecavüz eden adamı serbest bırakmışlar, o da başka bir kadına yıllarca tecavüz etmiş. O an hissettiklerimi anlatamam” diyen Callaway, şans eseri oradan geçmekte olan bir polis tarafından kurtarıldığını, aksi takdirde kendisinin de yıllarca hapis hayatı yaşayabileceğini söylüyor.

Garrido’yu Callaway’e tecavüz ettikten sonra sorgulayan dedektif Dan De Maranville’se o günleri hatırlayarak, “Ona neden bunu yaptığını sorduğumda bana hata yaptığımızı, kendisinin kadının erkek arkadaşı olduğunu, ikisinin bu tür bir fanteziden hoşlandıklarını söyledi. Soğukkanlıydı” diyor.

Bu arada, Jaycee Lee Dugard’ın ortaya çıkması ABD’deki kayıp ailelerini kendi çocuklarının da hayatta olabileceğine dair umutlandırdı. Çocukları yıllardır kayıp olan aileler tekrar büyük bir umutla onları aramaya başladı.

Oğlu Jacob, 20 yıl önce Minnesota’da kaçırılan Patty Wetterling’in ailesine kavuşan çocukları not düştüğü bir defteri var. Dugard’ı da defterine ekledikten sonra onun 18 sene sonra ailesiyle buluşması haberlerinin, içini ısıttığını söylüyor. Yeniden arama çalışmalarına başlayacaklarını belirtip “Çok sık olmuyor ama içimizde her zaman bir umut taşıyoruz” diyor. ABD’de yılda 58 binden fazla çocuk kaçırılıyor. Olayların çoğu 48 saat içinde çözülürken, yaklaşık 115 çocuk uzun süreli kaçırmanın kurbanı oluyor, yıllarca bulunamıyor ya da öldürülüyor.

The Daily Mail, ap