28 Şubat'ta 30. duruşma

Bugün yapılan 30. duruşmada savunması alınan emekli Albay Cengiz Çetinkaya kısa süre çalıştığı için takdir belgesi alamadığını söyledi.

05 Kasım 2013 Salı 18:35 tarihinde eklendi.


28 Şubat sürecinde hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 30. duruşması sona erdi. 28 Şubat döneminde Genelkurmay Karargâhı’nda görev yapmış olan emekli Albay Cengiz Çetinkaya’nın savunması alındı.

TSK’da çeşitli birlik ve karargâhlarda görev yaptığını belirten Çetinkaya, “28 Şubat döneminde emrinde bir asker bile bulunmayan proje subayıydım. BÇG kuruluş emrinde 4 kurmay subayın görevlendirilmesi emredilmiş. Kurmay subay olmadığım halde nisan ayı ortalarından itibaren BÇG faaliyetlerine katıldım. BÇG’nin hareket tarzlarını belirliyor ve gerekli mercilere ulaştırıyordum.”

Henüz kuruluş aşamasında olan BÇG’den yeni bir görev olan sınır harekâtından dolayı ayrıldığını dile getiren Çetinkaya, "Görev dönüşü başarılı çalışmalarımdan dolayı madalya ile ödüllendirildim. Savcılıkta yapılan soruşturmada daha önce bilmediğim şeyler soruldu.

BÇG’de kısa süre çalıştığım için takdir belgesi alamadım. 10-15 gün çalıştığım BÇG’de proje subayı olarak görev yapmadım. BÇG telefon rehberinde de adım yok.” ifadelerini kullandı.

Sanıkların savunmalarının alınması ile devam edecek duruşma yarın 10.00’da başlayacak. 


CİHAN