2B'de ikinci şans yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazileri için yapılan başvuru sayısının yaklaşık 300 bine ulaştığını açıkladı. Şimşek, başvuru süresinin uzatılmasının gündemde olmadığını da bildirdi.

2Bde ikinci şans yok
12 Ekim 2012 Cuma 11:35 tarihinde eklendi, 1.013 kez okundu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B satışlarından 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini bildirdi. 
     
Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, orman vasfını yitirmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına satışıyla ilgili bilgi veren Şimşek, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 
     
Bir gazetecinin ''2B gelirlerinden ne kadar 2013 bütçesine konuldu-'' şeklindeki sorusu üzerine Şimşek, 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini söyledi. Şimşek, ''Yani toplam gelirin yaklaşık yarısı. Toplamda biz 9,8 milyar liralık bir gelir öngörüyoruz. Ama bunun bir kısmı 3-4 yılda taksitle geleceği için, ilk yılda biz 4,8 milyar liralık bir gelir bekliyoruz'' diye konuştu. 
     
Uzatma olacak mı
     
Başvuru sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Şimşek, kanunda Bakanlar Kurulu'na bir uzatma yetkisi verildiğini, fakat şu an itibariyle başvuru süresini uzatma gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını söyledi. Şimşek, ''Çünkü biz gerçekten bir an önce bu sürecin tamamlanması niyetindeyiz. 18 günümüz var, 30 Ekim 2012 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Başvurmak isteyenler için her türlü kolaylığı sağladık'' dedi. 
     
En büyük 2B alanı olarak bilinen Sultanbeyli'de ne kadar başvuru olduğunun sorulması üzerine Bakan Şimşek, Sultanbeyli'de bugüne kadar 10 bin 875 başvuru yapıldığını dile getirdi. 
     
Bakan Şimşek, Türkiye genelinde yapılan 300 bin başvurunun neredeyse 140 bininin başvuru bedeli ödenmeden yapıldığını da vurguladı.