2.el konut el yakıyor

Nisan ayında ikinci el konut satış fiyatı artışında lider İstanbul ve Ankara olurken kiraların en fazla yükseldiği il İstanbul oldu.

2.el konut el yakıyor
15 Mayıs 2012 Salı 14:22 tarihinde eklendi, 1.054 kez okundu.

 

Garanti Bankası'nın desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Nisan ayı raporu yayınlandı. 
   
 İkinci el konutları içeren Reidin.com Emlak Endeksi'e göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,86, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,39 oranında artış gerçekleşti. 
     
İstanbul ve Ankara, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 0,96'lık değer artışıyla, Nisan ayında ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği iller oldu. 
     
Aynı dönem içinde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Kocaeli'nde yüzde 0,89, İzmir'de yüzde 0,84, Bursa'da yüzde 0,44, Adana'da yüzde 0,30 ve Antalya'da yüzde 0,12 oranında arttı. 
     
Kira değeri- 
     
Nisan ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 1,18 artışla İstanbul oldu. Aynı dönem içinde, konut kira değerleri, İzmir'de yüzde 1,12, Ankara ve Kocaeli'nde yüzde 0,67, Adana'da yüzde 0,60, Antalya'da yüzde 0,46, Bursa'da yüzde 0,22 oranında arttı. 
     
Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Nisan 2012 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,93 oranında yükseldi. 
     
Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, 2012'de, özellikle yeni konut satışları bakımından yoğun rekabet yaşandığını ve konut fiyatlarında enflasyona paralel bir artış olduğunu belirterek, ''Faiz oranlarına bakıldığında enflasyondaki trendi de dikkate alarak kısa vadede çok büyük düşüşler beklediklerini ifade etti. 
     
Mevcut faiz seviyesinin konut almak açısından makul bir düzeyde bulunduğunu ifade eden Güven, ''Yaşamak istediğiniz evi bulduysanız ve kullanmayı düşündüğünüz mortgage kredisinin taksitleri bütçenize uygun ise ev almak için doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz'' dedi. 
     
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya ise konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 
     
''Yeni konut fiyat endeksi nisan verilerini incelediğimizde, yılın dördüncü ayında endekste yüzde 0,84 oranında artış gerçekleşmiştir. Diğer taraftan geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,93 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 20,10 oranında artış görülmektedir. Daha önceki aylarda belirttiğimiz gibi, geçtiğimiz dönemlerde maliyetlerde oluşan artışlar, 2012 yılı içerisinde fiyatlara yansımaya başlamış görünüyor. Diğer taraftan önümüzdeki aylar için fiyat hareketlenmelerinde mütekabiliyet, 2B, kentsel dönüşüm önemli konular. Bu kanunların çıkması sektör için büyük önem taşıyor'' diye konuştu.