3 pilottan 1'i kokpitte uyuyor

Avrupa'da pilotların 3'te birinin, kariyerleri boyunca en az bir kez kokpitte uyuyakaldıkları ortaya çıktı.

3 pilottan 1i kokpitte uyuyor
19 Kasım 2012 Pazartesi 16:02 tarihinde eklendi.

 

Avrupa Pilotlar Birliği'nin yaptığı araştırmaya göre; her üç pilottan biri en az bir kere uçuş sırasında kokpitte uyuyakaldı.
 
Avrupa çapında yapılan araştırmada, 6 binden fazla pilota, mesai sırasında ne kadar yorulduklarıyla ilgili sorular soruldu.
 
İngiltere'de pilotların yüzde 43'ü, Norveç'te yüzde 53'ü ve İsveç'te yüzde 54'ü uçuş sırasında en az bir kez istemeyerek uyuduğunu itiraf etti.
 
ÇARPICI SONUÇ İNGİLTERE'DEN
Çok daha çarpıcı bir sonuç İngiltere'den geldi. İngiltere’de pilotların üçte biri uyandıkları sırada meslektaşlarını da uyur halde bulduklarını anlattı.
 
Ankete katılan pilotların yüzde 50'sinden fazlası yorgunluğun uçuş performansını etkilediğini de kabul etti. Almanya'da her beş pilottan dördü aşırı yorgunluk nedeniyle uçuş sırasında hatalar yaptığını söyledi.
 
Araştırmada disiplin cezası almamak veya işveren tarafından damgalanamamak için aşırı yorgun pilotların yüzde 70 - 80'inin uçamayacak durumda olduğunu rapor etmediği de belirlendi.
 
Pilotların uzun mesai, havalimanında bekleme süreleri ve gece uçuşları nedeniyle uykusuz kaldıklarına dikkat çekiliyor.
 
Avrupa Pilotlar Birliği, hava trafiğinin 2020 yılında iki katına çıkacağına dikkat çekerek, bu tehlikeli soruna çözüm bulunmasını istiyor.

NTV