4 İtalyan gazeteci Küba'da gözaltına alındı

Farklı kurumlara çalışan ikisi muhabir, biri foto muhabiri, biri kameran 4 gazetecinin Küba'da gözaltına alınmasını, İtalya Dışişleri Bakanlığı da doğruladı ve Havana'daki İtalya Büyükelçiliği'nin konuyla yakından ilgilendiğini belirtti.

4 İtalyan gazeteci Kübada gözaltına alındı
29 Eylül 2012 Cumartesi 19:21 tarihinde eklendi.

 

Gözaltına alınan gazetecilerin, Mediaset'e bağlı Videonews muhabiri Ilario Cavo, Messaggero Veneto gazetesi muhabiri Domenico Pecile, Corriere della Sera gazetesi foto muhabiri Stefano Cavicchi ve kameran Fabio Triarico olduğu bildirildi. 
     
İtalyan basınına yansıyan haberlerde, kamuoyunda ''Lignano cinayeti'' olarak bilinen, 19 Ağutos'ta 69 yaşındaki Paolo Burgato ve 63 yaşındaki Rosetta Sostero'yu öldürdüğünü itiraf eden Lisandra isimli Kübalı genç kızın ağabeyi Reiver Laborde Rico ile röportaj yapmak için adada bulunan 4 İtalyan gazetecinin, röportajın bir bölümünü gerçekleştirdikten sonra başkent Havana'ya dönerken yolda gözaltına alındıkları kaydedildi. 
     
İtalyan basınına yansıyan bazı haberlerde ise gözaltına alınan gazetecilerden foto muhabiri Cavicchi'nin, 12 saat sorgulandıklarını, ardından güvenlik güçlerinin eşliğinde otellerine gittiklerini ve burada gözetim altında olduklarını söylediği ifade edildi. 
   
 ''Messaggero Veneto'' gazetesi internet sitesinden yaptığı açıklamada, 4 gazetecinin Küba'ya turist vizesiyle giriş yaptığını ancak gazeteci olarak çalıştıkları için durdurulup, gözaltına alındıklarını ileri sürdü. 
     
Öte yandan, iki kişinin cinayetiyle suçlanan Lisandra'nın, ağabeyi Laborde Rico ise kendisi ve kardeşi üzerindeki iddiaları reddederek, Küba'ya kaçmadığını ikinci kızının doğumu için geldiğini, cinayet gecesi de kendisinin Küba'ya yola çıkmak için evde olduğunu, kız kardeşine bazı şeylerin zorla söylettirildiğini savundu.