4 köy karantinaya alındı

Andırın'a bağlı Yeşilova, Kıyıkçı, Gökahmetli ve Kumarlı köylerinde son günlerde 11 büyükbaş hayvan telef oldu.

4 köy karantinaya alındı
07 Ocak 2014 Salı 15:17 tarihinde eklendi.
Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'nde, 'Afrika hastalığı' olarak bilinen 'Lumpy skin disease'den dolayı 11 büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvanların telef olmasının ardından ilçede 4 köy karantinaya alındı.
 
Andırın'a bağlı Yeşilova, Kıyıkçı, Gökahmetli ve Kumarlı köylerinde son günlerde 11 büyükbaş hayvan telef oldu. Hayvanların telef olmasının ardından paniğe kapılan köylüler, durumu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirdi. Gelişme üzerine köye giden veteriner hekimler, telef olan hayvanlar ile barındıkları ahırlardan numuler aldı. Numuneleri inceleyen veterinerler hayvanların 'Afrika hastalığı' olarak bilinen 'Lumpy skin disease'den öldüğünü belirledi. Bunun üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, hayvanlarda hastalığın görüldüğü Kıyıkçı, Gökahmetli, Kumarlı ve Yeşilova köylerini karantina altına aldı.
 
Afrika hastalığının daha önce Elbistan'da da görüldüğünü belirten İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Çınkır, "Karantina altına alınan bu köylerde hayvan alım ve satımı yasaklandı" dedi. Hastalığın görüldüğü köylerde veterinerlerin çalışma başlattığını anlatan Çınkır, "Ölen hayvanlardan alınan numune örneklerini Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderdik. Müdürlük olarak çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.