4 subaya 'Game of Thrones' sürgünü

İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde İngilizce eğitimi veren 4 subay hakkında, 17 yaşındaki öğrencilere CNBC-E kanalında yayınlanan Game Of Thrones isimli diziyi izlettirdikleri gerekçesiyle soruşturma açıldı.

4 subaya Game of Thrones sürgünü
01 Ocak 2012 Pazar 08:43 tarihinde eklendi, 3.452 kez okundu.

 

İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde İngilizce derslerinde yabancı film ve dizi izlettiren subaylar, bu yıl bazı kanallarda yayınlanan Game Of Thrones dizisini öğrencilerine izletmeye başladı. Bir süre sonra askeri savcılığa gelen isimsiz ihbar mektubunda, öğretmen subayların öğrencilere derste cinsellik ve şiddet içeren dizi film izlettikleri öne sürüldü. Mektupta, dizinin 18 yaş altı için uygunsuz olduğu, ayrıca Türklüğe hakaret eden içeriğinin bulunduğu iddia edildi. Askeri savcılık, 4 İngilizce öğretmeni subay hakkında “Çocukların cinsel istismarı’’, “Genel ahlaka karşı suçlar’’ ve “Kötü muamele’’ suçlarından soruşturma başlattı. 1 ay önce başlayan soruşturmada öğretmenler İzmir’de farklı askeri birliklere atanırken sicilleri de düşürüldü. Ancak soruşturma savcısının RTÜK’le yazışması sonucu dizinin, kurulun onayından geçtiği ve 13 yaş üstü için izlenebilir olduğu ortaya çıktı.
 
RTÜK’TEN ONAY
Öğretmen subaylardan bölüm başkanı Albay A.D., savcılık ifadesinde, dizinin +13 yaş kategorisinde olduğunu ve RTÜK tarafından onaylanarak 3 ulusal kanalda yayımlandığını belirterek, dizinin sadece 12’nci sınıf öğrencileri tarafından dil laboratuvarında öğretmenlerinin nezaretinde izlendiğini, öğrencilerin yaş ortalamasının 17 olduğunu da ifade etti. Albay A.D., TV yayınları ve video filmlerle desteklenen uygulamaların 10 yıldır askeri okullarda yapıldığını ve denetlendiğini ifade etti. Albay A.D., mağduriyetinin giderilmesini ve soruşturma dosyasına takipsizlik verilmesini talep etti. 4 su ba - yın avu kat lı ğı nı ya pan Ma hir Işı kay, im za sız ih bar mek tu - buy la açı lan so ruş tur ma so nun da müvekkillerinin mağdur edildiğini ve tazminat davası açacaklarını belirtti.
 
GENELKURMAY BAŞKANI KIZDI
 
Açılan soruşturmadan haberdar edilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ise Maltepe Askeri Lisesi’nde yaşanan olayla ilgili yetkilileri uyararak imzasız ve yanlış bilgiler içeren mektuplardan dolayı subaylar hakkında işlem yapılmamasını istediği öğrenildi.
 
DİZİDE KEKİLLİ DE OYNAMIŞTI
Dizi, George R.R. Martin’in “A Song of Ice and Fire” (Buz ve Ateşin Şarkısı) adlı fantastik roman serisinden uyarlandı. Dizinin iki bölümünde Sibel Kekili de oynadı. Kekili, cüce oyuncu Peter Dinklage’in oynadığı Tyrion Lannister karakteriyle ilişki yaşayan Shae adlı fahişeyi canlandırdı.

Habertürk