4 torba kömürle 28 ev ısıtıyorlar

Kendi geliştirdikleri ürünle 28 dairelik bir binayı sadece 4 torba kömür yakılarak ısıtıyorlar

4 torba kömürle 28 ev ısıtıyorlar
25 Aralık 2010 Cumartesi 16:13 tarihinde eklendi.

 

Muş'ta bir firma tarafından genleştirilmiş perlitinden elde edilen “izoşilte' kullanılarak ısı yalıtımı yapılan 28 dairelik bir binanın sadece 4 torba kömür yakılarak ısıtıldığı iddia edildi.
 
Vali Erdoğan Bektaş, Yeşilyurt Mahallesi'ndeki her biri 170 metrekare büyüklüğündeki 28 dairelik binada yapılan yalıtımı inceledi.İzoşilte ile ilgili bilgi veren firma yetkilisi Sıdık Önel, bu maddenin kullanılarak ısı yalıtımı yapılan 28 dairede bir gecede sadece 4 torba kömür kullandıklarını belirterek, aynı ölçüde bir binada ise gecede 30 torbaya yakın kömür yakıldığına dikkati çekti.
 
Önel, “İnşaat sektöründe çalışanlar ve mühendisler gelip bu maddeyi tanısınlar. 28 dairelik binayı 4 torba kömürle ısıttık. Bu binanın sıvasında kum ve çimento yok. Ses, su geçirmiyor. Bu ısı yalıtımın metrekaresi de 40 liraya mal oluyor” dedi.
 
Vali Erdoğan Bektaş ise gazetecilere yaptığı açıklamada bu iddianın gerçek olup olmadığını anlamak için araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Bektaş, “İnşaat sektörüyle ilgilenenleri bu iddiayı araştırmaya davet ediyorum. Eğer iddialar doğruysa uygulanması gerekiyor” diye konuştu.
 
Enerji tasarrufunun önemine değinen Bektaş, “İzolasyonla, harcadığımız enerjinin çok altında bir maliyetle ısınmamız mümkündür. Biz enerjiyi tasarruflu kullanmak zorundayız. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir” şeklinde konuştu.
 
Perlit nedir?
 
Perlit, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen bir isimdir. Perlit tanımı, mağmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup gözle ve mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan volkanik bir cam türünü ifade eder.
 
Perlit belirli bir tane iriliğinde özel formlarda 900-1100°C arasında ısıtıldığında hacmini yaklaşık 20 kat genleştirmekte ve mısır gibi patlayarak yoğunluğu çok hafif bir hale gelmektedir.
 
Gözeniklilik, perlit taneciklerindeki boşluk hacmini toplam tanecik hacmine oranının ortalaması olarak tanımlanır. Gözeneklilik perlite emicilik ve yüzeyde soğuma özellikleri kazandırmakta ve bu nedenle bu özelliğn gerekli olduğu uygulama alanlarında önem taşımaktadır.