7/24 Kuzey Kore'yi izliyorlar

Nükleer Denemelerin Yasaklanması Anlaşması Örgütü (CTBTO), dünyanın herhangi bir yerindeki muhtemel denemeleri 7 gün/24 saat esasına göre izliyor.

7/24 Kuzey Koreyi izliyorlar
05 Şubat 2013 Salı 12:50 tarihinde eklendi.

 

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan CTBTO'nun sözcülerinden Annika Thunborg, Kuze
 
05 Şubat 2013 Salı - 10:26 Nükleer Denemelerin Yasaklanması Anlaşması Örgütü (CTBTO), dünyanın herhangi bir yerindeki muhtemel denemeleri 7 gün/24 saat esasına göre izliyor.
 
Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan CTBTO'nun sözcülerinden Annika Thunborg, Kuzey Kore'nin 2006 ve 2009'daki nükleer denemelerini doğru, hızlı ve güvenilir şekilde tespit ettiklerini söyledi. Nükleer patlamalar, dünya genelindeki 275 CTBTO istasyonu tarafından algılanarak anında Viyana'ya iletiliyor. Bunların 150'si sismik alıcılar. Sistem; dünya yüzeyinde, atmosferde, uzayda, su altında ya da yer altında yapılabilecek tüm denemeleri tespit edebiliyor.
 
Annika Thunborg, sismik teknoloji sayesinde, bir sarsıntıya depremin mi yoksa bir patlamanın mı sebep olduğunu ayırt edebildiklerini dile getirdi. Sistem ayrıca havadaki radyoaktif parçacıkları patlamadan birkaç gün sonra algılıyor.
 
Nükleer Denemelerin Yasaklanması Anlaşması'nı Çin, Mısır, İran, İsrail, Kuzey Kore, Pakistan, Hindistan ve ABD henüz imzalamadı.
 
Öte yandan Güney Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Kim Sook, Kuzey Kore'nin her an nükleer deneme gerçekleştirebileceğini söyledi.
 
BM'de basın toplantısı düzenleyen Büyükelçi Kim, böyle bir durumda Güvenlik Konseyi'nin çok güçlü ve cesaretli önlemler almasını beklediğini dile getirdi. Kuzey Kore'deki nükleer tesislerde hummalı çalışmaların söz konusu olduğunu ifade eden Kim, bu çalışmaları herkesin takip ettiğini dile getirdi.
 
Kuzey Kore'nin nükleer denemeye hazırlandığı yönündeki iddialar güçlenirken ABD ve Güney Kore askerleri de bölgede deniz tatbikatı başlatmıştı.

CİHAN