99 yıl öncesi canlandırıldı

Osmanlı- Rus savaşı sırasında Allahuekber Dağlarını aşmak isterken donarak şehit olan 60 bin asker için Şenkaya'nın Gaziler Köyü'nde düzenlenen anma töreninde Jandarma er, minareye çıkarak ezan okudu.

99 yıl öncesi canlandırıldı
24 Aralık 2013 Salı 18:54 tarihinde eklendi.

Sarıkamış Harekatıyla öncesi alınan Gaziler (Bardız) Köyü'nde 99 yıl önce alay sancağının dikilmesi canlandırıldı. Osmanlı- Rus Savaşında (1877-1878) kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı geri almak için Enver Paşa tarafından 22 Aralık 1914'te Sarıkamış Harekatı başlatıldı.

Harekatın Kafkasya'ya yayılması hedeflenirken Mehmetçik, Allahuekber Dağları'nda karakışa yenildi. Şenkaya'nın eski adı Bardız olan Gaziler Köyü'nde şehitler için Mehmet Gök Meydanı'nda düzenlenen anma törenine Vali Ahmet Altıparmak, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum müdürleri ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 400 izci katıldı.  

Gaziler Köyü'nün 99 yıl önce Sarıkamış Harekatı ile alınmasının ardından 85'inci Alay'ın sancağının, köy camisindeki minareye çekilişi temsili olarak canlandırıldı. Gaziler Jandarma Komutanlığı'ndan Mehmetçikler  Alay sancağını minarede dalgalandırdıktan sonra bir asker ezan okudu. Daha sonra törene katılanlar Bardız Şehitliği'ne gitti. Bir din adamı dua etti katılımcılar 'Amin' dedi. Vali Ahmet Altıparmak, Sarıkamış Harekatı'nın 99'uncu yılında karlı dağlarda şehit olan ecdadı anmak için kelimelerin yetersiz kaldığını bildirdi.

Vali Altıparmak "Ülkemize yapılan saldırılar, destansı mücadeleler anlatılacak gibi değil. Hepimiz biliyoruz ki bu topraklarda mücadele edenlerin tek amacı Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğüne kasteden düşmanları kovmaktı. Mehmetçiklerimiz verilen emirleri sorgulamadan yerine getirmek için şehit oldular. 'Bayrak inmesin, ezan dinmesin' diye verilen bu mücadeleyi dinlerken tüylerimiz diken diken oluyor. Verilen bu mücadeleye bakıp ders çıkarmamız lazım. Hafızası olmayan bir milletin geleceği olamaz" diye konuştu. 


DHA