"AB tablosu değişebilir"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin Türkiye'nin üyeliğine karşı koyduğu engellerin bir gün kalkacağını söyledi.

AB tablosu değişebilir
11 Mart 2012 Pazar 12:34 tarihinde eklendi, 1.069 kez okundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin Türkiye'nin üyeliğine karşı koyduğu engellerin bir gün kalkacağını söyleyerek, "Chirac ve Schröder döneminde Fransa ve Almanya, Türkiye'nin üyeliğini destekliyorlardı. Şimdi de AB tablosu değişebilir" dedi. 
    
Bakan Egemen Bağış, TRT Arapça kanalında yayınlanan ve Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samir Salha'nın moderatörlüğünü yaptığı "Nadi Es Sahafa" programına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 
    
Programın başında Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Avrupa Parlamentosu'nda kadınlara çiçek dağıttığını hatırlatan Egemen Bağış, İslam'ın kadınlara önem verdiğini, Batı'nın kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda İslam alemi ve özellikle Türkiye'ye kıyasla geri kaldığını çünkü Türkiye'de kadınlar 1930'lu yıllarda oy kullanırken 1950'li yıllarda Meclis'e aday olurken, Avrupa'nın birçok ülkesinde kadınların bu haklardan mahrum olduğunu söyledi. 
    
Egemen Bağış, kadının İslam'daki konumu ile ilgili olarak da şunları kaydetti: 
    
"Biz hanımı iş kadını olan bir peygamberin ümmetiyiz. Kadın haklarını sağlayan gelenek ve örflerimiz belli. Ancak maalesef bir dönem İslam temellerinden uzak kaldık. Bunun için Müslüman toplumlarda kadın hakları konusunda bazen sorunlar yaşandı. O zaman bizim İslam'ın özüne dönmemiz gerekmektedir." 
    
Mısırlı yazar Saad Abdülmecid'in Kıbrıs meselesi ile ilgili bir sorusu üzerine Egemen Bağış, "Dünya KKTC'yi kabul etmese de Ada'da iki ayrı devlet var, hükümetleri ayrı, meclisleri ayrı, kurumları da ayrıdır. Son yıllarda bu iki devleti birleştirmek için çabalar harcanmaktadır. BM Eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın girişimini KKTC kabul etmesine rağmen Rumlar referandum ile çoğunlukla reddetmişti. Buna istinaden Kıbrıs Rum kesimi vatandaşlarına KKTC'ye giriş hakkı tanındı. AB vatandaşlarının KKTC ile ticaret yapmaları hatta seyahatleri engellendi ve AB'nin KKTC'ye uyguladığı izolasyon kalkmadı" diye konuştu. 
    
Egemen Bağış, AB'nin Türkiye'nin üyeliğine karşı koyduğu engellerin bir gün kalkacağını söyleyerek, "Chirac ve Schröder döneminde Fransa ve Almanya, Türkiye'nin üyeliğini destekliyorlardı. Şimdi de AB tablosu değişebilir" dedi. 
    
Sarkozy'nin 1915 olayları ile ilgili tasarıyı desteklemesinin sebebinin Fransa'daki İslam karşıtı seçmenlerin oylarını toplamak olduğunu belirten Egemen Bağış, "Çünkü Mağrip asıllı vatandaşların oylarını alamayacağını biliyor. Onun için aşırı sağcıların oyunu toplamak için Ermeni kanun tasarısını destekledi" dedi.