AB zirvesi büyüme formülü için toplandı

AB devlet ve hükümet başkanları, Avrupa ekonomisini yeniden büyümeye döndürecek yöntemi belirlemek için toplandı.

AB zirvesi büyüme formülü için toplandı
01 Mart 2012 Perşembe 18:42 tarihinde eklendi, 1.044 kez okundu.

Dönem Başkanı Danimarka'nın Başbakanı Helle Thorning-Schmidt zirve öncesinde yaptığı açıklamada, ''Uzun süredir ilk kez bir kriz zirvesinde toplanmıyoruz. Heyecan verici birçok konuyu tartışacağız ama temel tartışma nasıl büyüyüp istihdam yaratabileceğimiz üzerinde olacak'' dedi. 
    
Thorning-Schmidt, 2 gün sürecek zirvede AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un 2,5 yıllığına yeniden atanması ve Sırbistan'ın aday ülke ilan edilmesinin güçlü beklentiler olduğunu söyledi. 
    
Zirvede Almanya'nın ısrarıyla bütçe disiplinini güçlendirmek için hazırlanan yeni hükümetlerarası anlaşmanın İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışındaki 25 AB üyesince imzalanması planlanıyor. 
    
İrlanda'nın referanduma götüreceğini açıkladığı bütçe anlaşmasının yürürlüğe girebilmesi için en az 12 AB üyesince onaylanması gerekiyor. 
    
Avro Bölgesi'nde işsizlik Ocak ayında yüzde 10,7 ile tarihinin en yüksek düzeyinde bulunuyor. AB liderleri rekabeti artıracak, işgücü piyasasına esneklik kazandıracak ve bürokrasiyi azaltacak önlemlerle istihdamı artırmayı hedefliyor.