ABD Başkan Yardımcısı Biden Ankara'da

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi ziyaret çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden Ankarada
01 Aralık 2011 Perşembe 23:32 tarihinde eklendi.

Biden ve beraberindeki heyeti taşıyan "Air Force Two" uçağı, saat 23.30'da Esenboğa Havaalanı'na indi. Biden'ı alanda Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ile diğer yetkililer karşıladı. 
    
Biden, uçaktan inmesinin ardından apronda kendisini bekleyen zırhlı limuzine binerek ikamet edeceği otele doğru yola çıktı. Biden, limuzinine binerken kendisini görüntüleyen foto muhabiri ve kameramanlara el salladı. 
    
Biden'ı taşıyan uçaktan yaklaşık 50 dakika önce güvenlik elemanları ve heyetin diğer üyelerini taşıyan uçak Esenboğa'ya indi. 
    
ABD Başkan Yardımcısı Biden için havaalanı ve gidiş güzergahında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Biden'ın gelişini izleyecek gazeteciler de VIP salonuna sıkı güvenlik tedbirleri uygulanarak ve üstleri aranarak alındı. 
    
Joe Biden, yarın Ankara'daki temaslarına TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Mecliste yapacağı kahvaltı ile başlayacak. Daha sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Biden'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından öğle saatlerinde Ankara'dan İstanbul'a geçecek. 
    
Türkiye ziyareti çerçevesinde Biden, İstanbul'da, "Küresel Girişimcilik Zirvesi"ne katılacak. ABD Başkan Yardımcısının, İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya gelmesi planlanıyor.