ABD'den beklenen haber geldi, dolar tepki verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıladı. Fed faizleri sabit bırakma kararı aldı. Karar öncesi 3.47 seviyesinde seyreden dolar/TL kuru Fed'in kararının ardından 3.50 seviyesinin üstüne çıktı.

ABDden beklenen haber geldi, dolar tepki verdi
20 Eylül 2017 Çarşamba 23:26 tarihinde eklendi, 5.079 kez okundu.
ABD Merkez Bankası (Fed) iki gün süren toplantının ardından faiz kararını açıladı. Fed faizlerde değişikliğe gitmeme kararı aldı. Faizler böylelikle yüzde 1,00-1,25 bandında sabit kaldı. Piyasaların da tahminleri faizlerde değişiklik yapılmaması yönündeydi. FOMC faiz kararını 9’a karşı 0 oyla aldı.  
 
Washington'daki iki günlük toplantının ardından Federal Açık Piyasa Komitesi'nin açıklamasında, "Kasırgaların sebep olduğu aksamaların ekonomik aktiviteyi yakın dönemde etkileyeceği, ancak önceki tecrübelere bakıldığında fırtınaların, ekonominin gidişatını orta vadede etkilemesinin pek mümkün olmadığı" ifadesine yer verildi.    
 
Bunun yanında, ABD ekonomisine ilişkin, işgücü piyasasının güçlendiği ve ekonomik aktivitenin ılımlı bir artış kaydettiği, enflasyonun ise bu yıl azaldığı ve yüzde 2'nin aşağısında olduğu kaydedildi. Anket bazlı enflasyon beklentisi göstergelerinin ise fazla değişmediği bildirdildi. 
 
Fed politika yapıcıları, istikrarlı büyüme ve düşük işsizliğin enflasyonu hedefe yakınlaştıracağına inanıyor. Enflasyonun yüzde 2'lik hedefe yaklaşması, faiz artışı ve parasal genişlemeden çıkış ile gerçekleşecek kademeli sıkılaşma politikasını destekleyici nitelikte. 
 
Bilanço küçültme planına ise Ekim ayında başlanacağı kaydedildi. Enflasyona ilişkin medyan tahminler esas alındığında, enflasyonun yüzde 2'lik hedefe 2019 yılında ulaşması bekleniyor. 
 
3 FAİZ ARTIŞI ÖNGÖRÜLÜYOR
 
 
Fed bu yıl Mart ve Haziran aylarında 25'er baz puan olmak üzere 2 kere faiz artırmıştı. Fed'in noktasal grafiğine göre ise hala 2017 için bir, 2018 için ise üç faiz artışı öngörülüyor.