"ABD'den bir kurşun almadık"

Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev, Azerbaycan topraklarında İran aleyhindeki hiçbir faaliyete izin vermeyeceklerini söyledi.

ABDden bir kurşun almadık
12 Mart 2012 Pazartesi 20:24 tarihinde eklendi, 1.031 kez okundu.

Fars Haber Ajansının haberine göre, İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi'nin davetlisi olarak Tahran'a gelen Abiyev ilk günkü temaslarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı. 
    
Vahidi ile sürekli olarak görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Abiyev, İran ve Azerbaycan'ın ikili ilişkileri artırmaları için çok potansiyelleri olduğunu, milli çıkarların da bunu gerekli kıldığını belirtti. 
    
Azerbaycan'ın İsrail ile ilişkileri konusunda bir soruyu cevaplayan Abiyev, ''hiçbir ülkenin Azerbaycan'ı İran karşısında yer almaya ve Azerbaycan topraklarını İran aleyhinde tehdit ve saldırı üssü olarak kullandırmaya gücünün yetmeyeceğini'' bildirdi. 
    
Abiyev, İsrail'den silah alımı ve bu ülkenin Azerbaycan'daki faaliyetleriyle ilgili bir soruyu da ''Azerbaycan, ordusunu güçlendirmek zorunda. Bunun için silah ve teçhizat alması gerek. Alınan tüm silah ve teçhizatlar Azerbaycan Ordusunun ihtiyarındadır. Hiçbir zaman ve hiçbir şekilde İran aleyhinde kullanılmayacak'' diyerek cevapladı. 
    
Azerbaycan'ın hiçbir zaman İran aleyhinde bir eylemin içinde yer almayacağını vurgulayan Abiyev, ''Azerbaycan'ın birçok ülkeyle askeri işbirliği var. İran en yakın komşu ve dostumuzdur. Askeri işbirliğimiz de çok iyi ve bunu geliştirme amacındayız'' ifadesini kullandı. 
    
Abiyev, ABD ile askeri ilişkiler konusundaki bir soruya da, ''Bugüne kadar ne biz ABD'den bir kurşun aldık, ne de onlar bir kurşun bize verdiler'' cevabını verdi. 
    
Azerbaycan Savunma Bakanı ve beraberindeki heyetin İran'daki temaslarının süreceği belirtildi.