AB'den Türkiye'ye idam tepkisi

Başbakan Erdoğan'in idam cezasını yeniden gündeme getirmesi AB'nin tepkisine neden oldu. AB Komisyonu, Türkiye'nin AB yolundaki en büyük reformunun idam cezasının kaldırılması olduğunu belirtti.

ABden Türkiyeye idam tepkisi
13 Kasım 2012 Salı 16:50 tarihinde eklendi, 1.287 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nun Turkiye raportörü Ria Oomen Ruijten, Turkiye'nin idam cezasını yeniden gündeme getireceğini sanmadığını, belirterek, "Türkiye, AB'ye üyelik sürecinde bunun neye mal olacağını çok iyi biliyor" dedi.

 
Avrupa Komisyonu da, Turkiye'nin AB'ye üyelik yolundaki en büyük reform çalışmasının idam cezasını kaldırmış olması olduğunu belirtti. AB, idam cezasının tüm dünyada kalkması yönünde bir politika izlediklerini de hatırlattı.
 
AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da idam cezasının uygulandığı bir ülkenin AB'ye üye olmasının düşünülemez olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolundaki yükümlülüklerini hatırlattı.
 
Turkiye'de idam cezasının yeniden gündeme getirilmesine yonelik en sert tepki ise Avrupa Parlamentosu Yeşiller grubundan geldi.
 
'BU BİR ÇILGINLIK' 
Grup adına NTV'ye açıklamada bulunan Ali Yurttagül, "Yeşiller Grubu olarak bu tür bir kararı, Türkiye'nin AB üyeliğini terk etme iradesinin bir göstergesi olarak yorumluyoruz. Türkiye AB treninden inip, Moskova-Pekin trenine binmiş olur. İdam cezası artık Türkiye'de tarihe karıştı. Bunu yeniden gündeme getirmek bir çılgınlıktır" dedi.

NTV