AB'den vizelerin kaldırılmasını istedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB'den Rusya vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasını istedi.

ABden vizelerin kaldırılmasını istedi
21 Aralık 2012 Cuma 18:07 tarihinde eklendi.

 

Putin, AB-Rusya zirvesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ''Rus turistler Avrupa'daki alışverişlerinde ve restoranlarda yılda 80 milyar avro harcıyor. Vizesiz seyahatin olmaması bu rakamı kısıtlıyor'' dedi. 
 
Vladimir Putin, 4 yıl önce yürürlüğe giren geri kabul anlaşması başta olmak üzere vize muafiyeti gereken hazırlıkları yaptıklarına, bu kararın önündeki tek engelin siyasi irade eksikliği olduğuna değinerek, ''Avrupa hükümetleri hazır olana dek beklememiz gerekiyor'' ifadesini kullandı. 
 
Putin, Baltık ülkelerindeki Rus nüfusun haklarına saygı gösterilmesini de istedi. 
 
AB'nin Rus enerji şirketlerine yönelik yaptırım ve kısıtlamalarından şikayet eden Putin, doğalgaz fiyatını petrole endekslemeyi kendilerinin değil Hollanda'nın icat ettiğini hatırlattı.
 
Putin, Kıbrıs Rum yönetimini kurtarma operasyonunda rol alma ihtimallerinin sorulması üzerine, bu kapsamda süren müzakerelere müdahil olmayı uygun görmediklerini fakat varılacak bir anlaşmada Rusya'ya rol düşerse bunu değerlendireceklerini söyledi. 
 
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da Rusya'nın dış ticaretinde AB'nin yüzde 40'ın üzerinde pay sahibi olduğunu belirterek ''Bazı konularda farklı tutumlarımız olabilir ama ortak çıkarlarımız daha fazla. Ekonomik büyümeyi teşvik etmek, küresel meydan okumalara ve yönetişim meselesine çare bulmak ve Avrupa kıtasının güvenlik ve istikrarını garanti altına almak birlikte çalışmalıyız'' dedi. 
 
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise Rusya'yla vizeleri kaldırma hedefini koruduklarını fakat bunun için hala atılması gereken adımlar olduğunu vurguladı. 
 
Barroso, Rusya'da geçen yıl yüzde 12,5'i çok girişli olmak üzere 5,3 milyona yakın Schengen vizesi verdiklerini ve vize sisteminin iyi çalıştığını savunarak, bu ülkeyle 2007 ortasında yürürlüğe giren vize kolaylığı anlaşmasının kapsamını genişletmeye hazır olduklarını kaydetti.