ABD’ye video ile meydan okudu

Kuzey Kore, ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın barış mesajı veren “We Are the World” parçasını kulandığı bir videoyla ABD’ye meydan okudu. Videoda, ABD’nin şehirlerine bomba yağıyor.

ABDye video ile meydan okudu
06 Şubat 2013 Çarşamba 17:07 tarihinde eklendi.

 

Düzenlediği uzun menzilli roket denemeleriyle uluslarası kamuoyuna meydan okuyan Kuzey Kore, internete koyduğu ‘tuhaf’ video ile ABD’ye meydan okudu. Videonun, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un nükleer silah denemesi yapmaya hazırlandığı günlerde internete sızması dikkat çekti.
 
New York Times’ın haberine göre, Pyongyang hükümetinin Propaganda Bakanlığı tarafından YouTube’a koyulan video, Kim Jong-un’un yeni propoganda çalışması. Videoda, New York’un ünlü Manhattan bölgesine füze yağıyor ve şehir alevler içinde kalıyor. Arka planda efsane şarkıcı Michael Jackson’ın barış mesajı verdiği “We Are the World” parçasının çalması Pyongyang’ın tehditkar mesajına alaycı bir hava katıyor.
 
TEHDİT İÇEREN MESAJLAR
Yaklaşık 3.5 dakika süren videoda, gökdelenler alevler içinde kalırken, ABD bayrağı da arka planda dalgalanıyor. Görüntülerde geçen mesajda ise “ABD’de bir yer... Siyah dumanlar her yerden yükseliyor” ifadesi kullanılıyor.
 
Bir diğer measajda, “Görünüşe bakılırsa, günahkarlığın yuvasındaki yangın kendi kendine başladı” ifadesi yer alıyor. Video, mesajları ileten kişinin ‘rüyalarının nihai olarak gerçeğe dönüşeceği’ şeklinde sona eriyor.
 
Kuzey Kore, videoda en çok dikkat çeken mesajda, “Her türlü emperyalist girişime ve bizi dize getirmeye çalışmalarına rağmen, finale doğru yürüyüşümüzü engellemeyi başaramadılar” cümlesine yer veriyor.
 
GÜNEY KORE TEMKİNLİ
Güney Kore, videonun internette belirmesinin ardından, Kuzey Kore’nin nükleer denemesinin her an gerçekleşebileceğini belirtti.
 
Batı medyası, geçen hafta çıkan haberlerde, Kim Jong-un 16 Şubat tarihinde bir dağın içinde hazırlanan tünelde nükleer silah denemesini yapabileceğini öne sürmüştü.
 
Güney Kore, gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’de çok yoğun faaliyetler yaşandığını ve dört gözle yaşananları takip ettiklerini” belirtti.

NTV