AK Parti Mandela'ya gidiyor

AK Partili milletvekillerinin öncülüğünde 6 kişilik bir heyet, çözüm süreciyle ilgili deneyimlerden yararlanmak için Nelson Mandela ile görüşecek.

AK Parti Mandelaya gidiyor
12 Nisan 2013 Cuma 10:53 tarihinde eklendi.

 

Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, ırk ayrımına karşı mücadele etmiş ve 27 yıl cezaevinde kaldıktan sonra cumhurbaşkanı seçilmişti. Mandela, geçtiğimiz ay hastaneye yatmıştı. 
 
SAĞLIK DURUMU MÜSAADE EDERSE
 
Akciğer enfeksiyonu  tedavisi gören Mandela'nın safra kesesindeki taşlar alınmıştı. 6 Nisan'da taburcu edilen Mandela'nın tedavisi evinde devam ediyor. AK Parti'nin de kendisiyle görüşebilmesi için, öncelikle sağlık durumunun müsaade etmesi gerekiyor  
 
Çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti, Türkiye’nin 7 bölgesinde çalışmaya başlarken süreci yürütenler, bu tür çatışmaları önlemede başarılı olan ülkelerin tecrübesinden yararlanmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda, Güney Afrika Cumhuriyeti mercek altına alındı ve Ak Partili milletvekilleriyle, çözüm sürecini destekleyen gazeteci ve yazarlardan oluşan 6 kişilik bir heyetin bu ülkeye gönderilmesi gündeme geldi.
 
MAYIS AYINDA GİDİLECEK
Mayıs ayında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitmesi planlanan heyet için hazırlık yapıldı. Kulislerden sızan haberlere göre heyette Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ve Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan bulunacak. Heyetteki gazeteci yazarların ise Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu ve Cengiz Çandar’ın olabileceği ileri sürüldü.
 
Güney Afrika Cumhuriyeti gezisi gerçekleşirse milletvekili ve yazarlardan oluşan heyet, sağlık durumu uygun olup randevu alınabilirse Nelson Mandela ile de görüşecek.

DHA