Akçakale'de 4 BDP'liye darp iddiası

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi'nde, BDP İlçe Belediye Başkan adayı Mahmut Güç ile 3 partili, iddiaya göre kimliği belirsiz kişiler tarafından darp edildi. Hafif yaralanan 4 BDP'li için yaklaşık 150 partili hastane bahçesinde oturma eylemi yaptı.

Akçakalede 4 BDPliye darp iddiası
19 Şubat 2014 Çarşamba 00:00 tarihinde eklendi.
 
BDP Akçakale Belediye Başkan adayı Mahmut Güç, İlçe Başkanı İsmail Yılmaz ve Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Güç ile Hüseyin Ağaçcı, ilçe seçim kuruluna üye listelerini teslim etmek için adliyeye gitti. İşlemleri tamamlanan BDP’liler, iddiaya göre kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

Yaralanan 4 BDP'li, çağrılan ambulansla Akçakale Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Acil serviste ilk müdahalesi tamamlanan yaralılar, Şanlıurfa'daki bir özel hastaneye sevk edildi. 
 
Saldırının duyulmasının ardından çok sayıda partili hastane bahçesinde toplandı. Hastanede tedavisi süren 4 partilinin sağlık durumu hakkında bilgi alan BDP İl Başkanı Celalettin Erkmen, "Akçakale ilçesinde bu akşam duyduğumuza göre ilçe başkanımızla birlikte belediye başkan adayımız ve encümenimiz Akçakale Adliyesi’ndeki Seçim Kuruluna seçimle ilgili listeyi verdiği sırada AKP yandaşları tarafından taşlı-sopalı saldırıya uğradı.

Arkadaşlarımız acil servise götürülerek, tedaviye alındı. Partimize yönelik son günlerde bu tür saldırıların yaşanması rahatsız edici bir durumdur. Önceki gün Suruç’ta 13 yaşındaki bir gence sıkılan kurşunla Akçakale’deki adayımıza, encümenimize yapılan saldırının bir paralellik taşıdığını biliyoruz.

Bütün bu saldırılar içerisinde bulunan Ak Parti taraftarlarını kınıyoruz. Bizim Arap yurttaşlarımızla hiçbir sorunumuz yoktur. Bu olaylarla ilgili olarak hukuksal süreç başlatacağız. Seçimin şiddete bulaşmaması için gerekirse biz arkadaşlarımızla birlikte nöbet tutacağız" dedi. 
 
Konuşmanın ardından yaklaşık 150 partili oturma eylemi yaptı. Tedavisi süren yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilirken; polis, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. 

DHA