Akil insanlar Diyarbakır'da!

Akil İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu temaslarına Diyarbakır'da devam ederken, heyetin bugünkü çalışmalarına katılan sanatçı Yılmaz Erdoğan, BDP'ye yapılan ziyarette kendisini, 'Mükremin' diye tanıtması dikkat çekti.

Akil insanlar Diyarbakırda!
12 Nisan 2013 Cuma 13:33 tarihinde eklendi.

 

Akil İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu grubu dün geldikleri Diyarbakır'da temaslarını bugün devam etti. Heyete dün rahatsızlığı nedeniyle katılamayan sanatçı Yılmaz Erdoğan ile yazar Murat Belge de katıldı. Heyet temaslarına BDP İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek başladı. Heyeti BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz, bazı parti meclise üyeleri karşıladı.
 
Heyet Başkanı Yılmaz Ensoroğlu, BDP'lilere heyet üyelerini tanıtırken sıra Yılmaz Erdoğan'a geldiğinde sanatçının, "Ben Mükremin" diyerek kendini tanıtarak, kendisini Mükremin tiplemesi üzerinden eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli'ye göndermede bulunması dikkat çekti.
 
YILMAZ ERDOĞAN: SÖYLEYECEK BİR ŞEY YOK
 
Bahçeli, "Peki bu 63 kişi neyin sürecini kabullendirmeye çalışacaktır? Bunlara göre PKK bir terör örgütü müdür? PKK'lıları kardeş olarak gösteren Tatar Ramazan herkesi Abdurrahman Çavuş mu sanmaktadır? Bunlara 'şehit' diyen Mükremin Çıtır herkesi Feriştah mı sanmaktadır?" demişti.
 
Yılmaz Erdoğan, BDP çıkışında Bahçeli'nin eleştirileri ile ilgili soruları yanıtlamayarak, "Söyleyecek bir şey yoktur" dedi.
 
BDP ÇÖZÜMDE ÖNEMLİ YER TUTUYOR
 
Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, bölgede çözüm sürecine desteğin yüksek olduğunu ancak, buna rağmen insanların görüş, talep ve endişelerini not almaya geldiklerini, bunun karar alıcılar ve Türkiye kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Ensaroğlu, "BDP, sorunun ana aktörlerinden biri olması nedeniyle önemli bir konumda. Çözümde de önemli bir yer tutuyor" dedi.
 
BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, Kürt sorununun çözümünde önemli bir sürecin yaşandığını, akil insanlar heyetinin çalışmalarına önem verdiklerini ve parti olarak heyetin rolünü oynaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.
 
"BDP OLAYIN BİR TARAFINDAN AK PARTİ İSE İKİ TARAFINDAN DA YER ALAYIR"
 
BDP il Başkanlığından sonra Akil İnsanlar heyeti bu kez Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Yılmaz Ensaroğlu, Ak Parti'nin iktidarda olan bir parti olduğunu, sorunun iki tarafından da temsil edildiğini ifade ederek, "Ak Parti hem sorunun mağdurudur, hem de iktidarda olması nedeniyle yetkili bir partidir. BDP olayın bir tarafında yer alırken, Ak Parti şu anda iki taraftada yer almaktadır" dedi.
 
Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ise, Akil İnsanlar Heyeti'nin ülkenin en temel sorununun çözümü konusunda kutsal bir görev üstlendiğini ifade ederek şöyle konuştu:
 
"Heyet çok önemli bir görev yapmaktadır. Bir çok kişi bu görevden imtina ederken sizler gönüllü olarak bu görevi üstlendiniz. Bu sorun sacede Ak Parti'nin sorunu olmadığı gibi Ak Parti ile başlayan bir sorun da değildir. Bu soruna bakarken 2002 yılının öncesi ve sonrasındaki fotoğrafa bakmak lazımdır. Biz iktidara gelmeden önce sorunun adını koyup parti programımıza alan bir partiyiz. İktidara geldikten sonra sorunu pansuman ede ede bugünlere geldik. Bu sürece akamete uğratacak hiç bir irade artık ayakta kalamaz. Yıllardır siyaset yapanların Başbakan'ın dediği gibi bu sorunun çözümü için baldıran zehiri bile olsa içmeye hazır olduklarını söylemeleri gerekir."
 
ERDOĞAN, KIRILAN CAMLARI SORDU
 
Basına kapalı devam eden görüşmeden önce heyette yer alan sanatçı Yılmaz Erdoğan, AK Parti binasının camlarında yer alan taş izlerini ve kırıkları sordu. İl Başkanı Altaç ise, "Geçen yıl meydana gelen olayların izleridir" dedi. Bunun üzerine Erdoğan, "İbretlik olsun diye mi camları değiştirmediniz"diye yanıt verdi.

DHA