Alabalıklar geri dönüyor!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman içi suların balıklandırılması maksadıyla başlattığı proje kapsamında 2012 yılında 2 milyon alabalık yavrusunu bu sulara bıraktı.

Alabalıklar geri dönüyor!
04 Ocak 2013 Cuma 12:04 tarihinde eklendi.

 

 2013’te ise 3 milyon yavru alabalığın üretilerek orman içi sulara bırakılması hedefleniyor. 
 
2005 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce dere, göl, gölet gibi orman içi suların yerli türlerimizle balıklandırılması için uygulanmaya başlanan 'Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi' Trabzon Altındere ve Mersin Çamlıyayla üretme merkezlerinde yürütülen çalışmalarla hızla devam ediyor. 
 
2005 yılında başlayan balıklandırma projesi ile 2011 yılı sonuna kadar üretilen 2 milyon 191 bin alabalık yavrusu anaçların alındıkları orman içi sulara yerleştirildi. 2012 yılında ise 2 milyon alabalık derelere salındı. Böylece 2012’de salınan alabalıklar, yaklaşık 7 yıllık süreçte yerleştirilen alabalık yavrusu sayısını yakalanmış oldu. 2012’de üretilen bu yavru alabalıklar ise program çerçevesinde Ankara, Ordu, Bolu, Karabük, Tokat, Zonguldak, Uşak, Ardahan, Artvin, Giresun, Rize, Sinop, Trabzon, Tunceli ve Mersin illerine yerleştirildi. Bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu nesli tükenme tehlikesi altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması için uygulanan proje kapsamında, 2013 yılında 3 milyon yavru alabalığın orman içi sulara bırakılması hedefleniyor. 
 
Proje kapsamında öncelikle dere ve göllerden anaç alabalıklar yakalanıyor ve yumurta alımı için havuzlarda besleniyor. Yumurtalar sağıldıktan sonra ise kuluçka döneminde özenle muhafaza edilerek yumurtadan çıkmaları sağlanıyor. Büyük bir hassasiyet içinde büyütülen yavru alabalıklar bırakılacakları suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığı kontrol edildikten sonra salınıyor.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının arttırılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu projenin önemine işaret ederek, “2023 yılına kadar 50 milyon alabalık yavrusunu yetiştirerek orman içi sulara bırakmayı hedefliyoruz.” dedi.

CİHAN