Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi almak isteyen kişilerin geçerli bir pasaporta sahip olması ve Almanya'ya olan seyahat nedenini belirlemesi gerekmektedir

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?
01 Ağustos 2022 Pazartesi 22:19 tarihinde eklendi.

Almanya vizesi almak isteyen kişilerin geçerli bir pasaporta sahip olması ve Almanya'ya olan seyahat nedenini belirlemesi gerekmektedir. Seyahat sebebini belirledikten sonra buna uygun Türkiye-Almanya vize türü için başvuru yapılmalıdır. Kişinin mesleki durumu başvuru adımlarında önemli bir etkendir. Seyahat nedenine göre vize türleri; ticari, turistik ya da aile ve arkadaş ziyareti gibi türlere ayrılmaktadır. Her birisi için ortak evraklar dışında farklı çeşitte ek evraklar hazırlanması da gerekmektedir. Almanya vize evrakları kişinin mesleki durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Kendine uygun olan vize türünü belirleyen kişiler, ilgili vizenin evraklarını hazırlayıp bunları Almanya Konsolosluğu'nun belirlediği şekle göre hazırlamalıdır. Evrakları hatasız bir şekilde hazırlamak çok önemlidir. Bu yüzden bu konuda Almanya Konsolosluğu'nun yetki verdiği Vize Merkezi'nin tecrübeli çalışanlarından destek alarak hata yapma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.


Almanya Vize Çeşitleri


1. Ulusal Vize (D Vize)
 

Almanya vizesi uzun ve kısa vize olmak üzere ikiye ayrılır. Uzun süreli vize, 90 günü aşacak olan kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Bu vizeye çalışma vizesi, uzun süreli eğitim ve staj gibi nedenlerle gitmek isteyenler başvurabilir. Almanya D vize çeşitleri şunlardır:

 

 • Almanya aile birleşimi vizesi
 • Almanya çalışma vizesi
 • Almanya Erasmus vizesi
 • Almanya eğitim vizesi


 

2. Schengen Vize ( C Vize )
 

Almanya kısa süreli vize de seyahat süresinin 90 günden az olan kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Kısa süreli vize almak için seyahat nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Almanya C vize türleri şunlardır:
 

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Transit vize
 • Dil okulu vizesi
 • Öğrenci gezileri vizesi
 • Şoför vizesi


 

Almanya Vize Başvuruları
 

 Almanya'ya vize almaya karar veren kişiler öncelikle vize türünü belirlemeli ve ilgili evrakları öğrenmelidirler. Bunun için Almanya vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Vize uzmanlarımız sizin durumunuza uygun olan güncel evrak listesini hazırlar ve mail olarak iletir. Hazırlamanız gereken belgelerin yanında iş yerinizden temin edeceğiniz belgeleri ve gelir durumunuzu gösteren belgeleri de hazırlayarak vize uzmanlarımıza ulaştırmanız yeterlidir. Almanya vizesi için gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biyometrik veri kaydı yapılır. Böylece dosya son halini almış olur. Dosya daha sonra Almanya Konsolosluğu'na iletilir ve olumlu ya da olumsuz cevap beklenir. Vizenin çıkma süresi ortalama olarak 7- 15 iş günü olmaktadır.
 

Almanya Vize Randevusu
 

Almanya Schengen vizesi almak isteyen kişiler vize randevusu almalıdırlar. Seyahat tarihinizden en az bir ay önce müracaat edilmesi yerinde bir karar olacaktır. Çünkü vize randevusu başvuru durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Almanya vize başvurusu için bölge ayrımına dikkat edilmesi gerekir. İkamet edilen yere bağlı konsolosluktaki başvuru merkezine müracaat etmek gerekir. Vize Merkezi 14 şubesi ile size bu konuda yardımcı olmaya hazırdır.