Altın Koza'ya 'Nuri Bilge Ceylan etkisi'

Kulislerde konuşulanlara göre, 'Yeraltı' ve 'Araf'ın ödül dışı kalmasının nedeni, jürideki, Nuri Bilge Ceylan'ın yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan ismi...

Altın Kozaya Nuri Bilge Ceylan etkisi
25 Eylül 2012 Salı 09:31 tarihinde eklendi.

 

Altın Koza sona erdi ama tartışmalar ve ödül dağılımına ilişkin iddialar bitmiyor.
 
Kulislerde, ödüllerde Nuri Bilge Ceylan’ın etkisi olduğu, jüri koltuğunda oturan yapımcı Zeynep Özbatur Atakan'ın, Ceylan’ın sevmediği yönetmenlere ödül verilmesini engellediği dile getiriliyor.
 
Jüriden bu iddiaya itiraz gelirken, Zeki Demirkubuz tepkisini Twitter’dan dile getirdi.
 
"Nuri Bilge Ceylan’ın sevmediği iki meslektaşı; Zeki Demirkubuz ve Yeşim Ustaoğlu ödül alamadı" şeklindeki iddianın ardından, Hürriyet'ten Gülbahar Kakakuş haberinde, festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl yapımcı Zeynep Özbatur Atakan'ın da jüri koltuğuna oturduğu hatırlatıldı.
 
Haberde, kulislerde konuşulanlara göre sonuçları etkileyenin de işte bu isim olduğu belirtildi. Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinin yapımcılığını üstlenen Atakan’ın jüri kararlarında etkisi büyük oldu, 'Yeraltı' filmiyle yarışan Zeki Demirkubuz ile 'Araf'ın yönetmeni Yeşim Ustaoğlu beklediği ödülleri kazanamadı.
 
"ARTIK FESTİVALLERE KATILMAM" 
Sonuçlara tepki gösteren Zeki Demirkubuz, jüriyi ağır bir dille eleştirdi. Ünlü yönetmen, Twitter sayfasına yazdığı mesajla bundan böyle Türkiye’de yapılan film festivallerine katılmayacağını açıkladı: “Bu filmleri kendileri jürilik yapsın diye çektiğimi zanneden gerzeklerden çok sıkıldım artık. Bundan sonra Türk festivallerinde yarışmak yok.”
 
İKİ YÖNETMEN NEDEN KAVGALI? 
Nuri Bilge Ceylan’ın 'Üç Maymun' filmini Zeki Demirkubuz’un fikrinden hareketle çektiği, 'Uzak'ın da Demirkubuz’un Ceylan’a sekans sekans anlattığı bir film projesi olduğu yönünde dedikodular daha önce yazılmıştı. İki yönetmenin arası bu yüzden uzun zamandır açık. Demirkubuz’un da 'Yeraltı' filmindeki ödüllü roman yazarı karakteriyle Ceylan’a gönderme yaptığı söyleniyor.
 
"GÜNDEMİMİZDE BİLE YOKTU" 
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyeliği yapan Hasan Saltık, tartışmalar üzerine 'Yeraltı' filminin jürinin gündeminde dahi olmadığını açıkladı: 
 
"Zeki Demirkubuz, bizim arkadaşımız ama ‘Yeraltı’ filmi jürinin gündeminde bile değildi. Film hakkında tartışılmadı bile. Bizden filmleri seçmemizi istediler, herkes kendi seçimini yaptı. Jürinin gündeminde ‘Babamın Sesi’ ve ‘Gözetleme Kulesi’ filmleri vardı." 
 
Saltık, Nuri Bilge Ceylan’ın yapımcısı Zeynep Özbatur’un jüriyi etkilediği iddiası için de şunları söyledi: "Bu iddiayı duyunca inanın güldüm. Jüriyi etkilemek gibi bir durum söz konusu değil."

NTV