Altın serbest düşüşte

Altın fiyatları 1400 doların altına gerileyerek Mart 2011'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Altın serbest düşüşte
15 Nisan 2013 Pazartesi 17:20 tarihinde eklendi, 1.177 kez okundu.

Cuma günü 1.477 dolarda seyreden altın fiyatları, bu noktadan gelen satışlarla 1.427 dolara kadar gerileyerek Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

 
Bugünkü işlemler sırasında ise altındaki günlük kayıp 60,61 dolara ulaştı. Yüzde 4,06 oranında değer kaybeden spot altının ons fiyatı 1400 doların altına gerileyerek Mart 2011'den bu yana en düşük değere gerilemiş oldu.
 
Reuters'a konuşan Singapurlu bir yatırımcı, altının 1.500 dolar psikolojik sınırının altına gerilemesine piyasaların tepki verdiğini, düşüş trendinin uzun soluklu olmayacağını düşündüğünü söyledi.
 
ALTINDA YENİ SEVİYE NE OLACAK?
Ekonomistler altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi.
 
Ekonomistler düşüşü Fed ve Güney Kıbrıs’a bağlarken, bundan sonraki seviyenin 1,200 dolara kadar inebileceğine işaret etti.
 
'1,200 DOLAR SEVİYESİNİ GÖREBİLİRİZ'
İş Yatırım Analisti Şant Manukyan, altın fiyatlarındaki bugünkü düşüşü temel bir nedene bağlamanın zor olduğunu ancak merkez bankası baskısının etkili olabileceğini ifade etti.
 
Manukyan, “Son dönemde merkez bankalarından altın satışı geleceği yönünde haberler dolaşıyor. Güney Kıbrıs Merkez Bankası’nın altın satacağı belirtildi. Bu durumun diğer merkez bankalarına da yansımasından korkuluyor olabilir. Kimse altında düşüş varken son satanın kendisinin olmasını istemez. Mevcut durumda 1,530 kritik sınırı da aşıldı. Henüz merkez bankalarının haberi doğrulanmadı. Doğrulanması durumunda düşüş daha da fazla olacaktır. Sadece altında değil, genelde emtiadan bir kaçış var. Altının nereye gideceğini tahmin etmek zor ama önümüzdeki dönemde altının onsunun 1,200 seviyelerine geleceğini görebiliriz” dedi.
 
FED VE GÜNEY KIBRIS ETKİSİ
İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır altının onsundaki düşüşle ilgili olarak ABD Merkez Bankası Fed’den ekonomiye verdiği desteği azaltacağı yönünde işaretlerin gelmesi ve ABD’nin büyümeye devam edeceği yönündeki beklentilerin etkili olabileceğini ancak Güney Kıbrıs etkisinin de dikkate alınması gerektiğini ifade etti.