Altının yükselişine çok üzülüyorlar

Altın fiyatlarının yükselmesine en çok altına alın teri, beceri ve emeklerini veren işçiler üzülüyor.

Altının yükselişine çok üzülüyorlar
17 Ağustos 2011 Çarşamba 15:50 tarihinde eklendi, 4.528 kez okundu.

 

İşçiler, altının her yükselmesinde siparişlerin de azaldığını ve kazançlarının düştüğünü ifade ediyor.
 
Kahramanmaraş, kuyumculuk sektöründe, İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Yaklaşık 500 kuyumcu atölyesinde 4-5 bin kişi istihdam ediliyor. Kuyumcu atölyeleri, kent merkezindeki yüksek binalarda yer alıyor.
 
Aynalı Han'da 27 yıldır kuyumcu atölyesinde çalışan Yusuf Orçan, çocuk yaşta çırak olarak mesleğe başladığını ve o tarihten bu yana da çalıştığını söyledi. Kuyumcu işçiliğinin zor bir meslek olduğunu anlatan Orçan, “Bugün öyle işe başladım usta oldum diye bir şey yok. Bakınız ben tam 5 yıl kalfa olarak bu atölyeye gelip gittim. Sonra eğer içinde bir şeyler varsa usta olmaya yönelebiliyorsun. Eskiden talep vardı ama şimdi çırak dahi bulamıyoruz. Çırağımız 26 yaşında. Diyeceksiniz ki bu yaşta çırak olur mu? Ama oluyor şartlar bizi buraya getirdi” dedi.
 
Altın fiyatlarının inanılmaz yükseldiğini hatırlatan Orçan şöyle konuştu:
 
“Aslında altın 2008 yılından bu yana acayip şekilde yükselmeye başladı. Bunda da global krizin etkisi oldu. Bizler işçiyiz. Bazen soruyorlar nerede çalışıyorsun diye ben de diyorum kuyumcu atölyesi hemen sende iyi para vardır diye soruyorlar. Halbuki bizler işçiyiz. Üstelik altın fiyatlarının yükselmesi bizim işimize hiç gelmiyor. Her yükselişte sipariş azalıyor. Sipariş azalınca bizim kazancımız düşüyor. Çünkü bizler altındaki işçilikten para kazanıyoruz. İş gelmezse ne kazanacağız? Bunu düşünen yok. Onun için bizler altın fiyatının yükselmesini hiç ama hiç istemeyiz. Anlayacağınız mum dibine ışık vermez misali altın da bize ışık vermiyor.”
 
25 senelik kuyumcu ustası Mehmet Avşar da aynı dertten şikayetçi. Kuyumculuğun kent ekonomisi için önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, “İstihdam açısından çok daha önemli diye düşünüyorum. Çünkü günümüzün en büyük sorunu işsizlik. Ama bizler yetişmiş çırak bulamıyoruz. Eskiden bu iş torpille olurdu. Araya birileri girerdi. Günümüzde ise şartlar çok değişti. Her şeye rağmen gücümüzün yettiği kadar bu mesleği sürdürmeye çalışacağız” dedi.
 
Altın fiyatlarının artışına vurgu yapan Avşar, “Elimizden günde kilolarca altın geçiyor. Hepsini işliyoruz, becerimizi veriyoruz. Ama onların hepsi emanet. Biz öyle görüyoruz. Bizler emeğimizin karşılığını alıyoruz. Ne var ki fiyatların inanılmaz yükselmesiyle birlikte siparişler de azalma oldu. Bu da bizim kazancımıza yansıyor. O yüzden altının yükselmesini hiç ama hiç istemeyiz” ifadesini kullandı.