Amerika Vizesi Alma

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli olan izne denir. Vize, başka bir ülkeye girişinizin sağlanabilmesi için pasaportunuz içersin de onaybulunmalıdır.

Amerika Vizesi Alma
20 Mart 2023 Pazartesi 09:26 tarihinde eklendi.

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli olan izne denir. Vize, başka bir ülkeye girişinizin sağlanabilmesi için pasaportunuz içersin de   onaybulunmalıdır. 
 

ABD turist vizesine ilk kez başvuranların geçerli bir vize randevusu almaları ve bir ABD büyükelçiliğinde veya ABD başkonsolosluğunda görüşme yapmaları gerekir. İlgili belgeleri tamamladıktan, başvuru formunu doldurduktan ve randevu aldıktan sonra her başvuru sahibi resmi makamın kararına göre vize görüşmesine girer. ABD turist vizesi görüşmesi, vize kararı için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, eksiksiz başvuru belgeleri sunmanın yanı sıra, başarılı bir 10 yıllık amerika vizesi görüşmesi de ABD turist vizesinin onaylanmasına katkıda bulunur. Ancak bazı durumlarda B1/B2 Tulsitik ABD vizesinin görüşme yapılmadan posta yoluyla işlenmesine izin verilmektedir. Yukarıda belirtilen vize mülakat muafiyeti ile ilgili randevu sürecinde girilen bilgilere istinaden gerekli bilgiler sistem üzerinden başvuru sahibine iletilecektir .
 

Randevu günü yapılan görüşme sonunda vize görevlisinin kararı olumlu ise bu bilgi anında kişiye bildirilir ve pasaportu vize basım sürecine girer. Ancak başvuru sahibine verilen karar olumsuz ise vize görevlisi kişinin pasaportunu ve tüm belgelerini görüşme sırasında tekrar kişiye teslim edecek ve vize sonucunu reddedilen belgelerle birlikte kişiye teslim edecektir. ABD turist vizesi başvurusu reddedilecektir.
 

Amerika Vizesi Nasıl Alınır
 

İlk kez Amerika Vize yenileme için başvuruda bulunan kişierin, geçerli bir vize randevusu alarak Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Başkonsolosluğu'nda mülakata girmesi zorunlu tutulmuştur. İlgili evrakların tamamlanması, başvuru formunun doldurulması ve randevu işlemlerinin gerçekleştirilmesi gibi aşamaların ardından her başvuru sahibi resmi makamın kararı gereğince vize mülakatına girer. Turistik Amerika Vizesi için yapılan mülakat, vize kararı hakkında hayati öneme sahiptir. Bu nedenle eksikisiz sunulan başvuru evraklarının yanı sıra başarılı bir şekilde geçirilmiş vize mülakatı da Amerika Turistik Vizesi'nin onaylanmasına katkı sağlar. Ancak bazı durumlarda B1/B2 Tuirsitik Amerika Vizesi için kişinin mülakata girmeden işlemlerinin posta yolu ile yürütülmesine izin verilmiştir. Bahsi vize mülakat muafiyeti konusunda randevu işlemleri gerçekleştirilen girilen bilgiler doğrultusunda sistem üzerinden başvuru sahibine gerekli bilgiler aktarılmaktadır.
 

Randevu günü mülakat bitiminde eğer vize görevlisinin kararı olumlu yönde ise bu bilgi anında kişye beyan edilmekte ve pasaportu vize basım sürecine girmektedir. Ancak başvuru sahibi için verilen karar olumsuz ise, vize görevlisi tarafından kişinin pasaportu ve tüm evrakları mülakat esnasında tekrar tarafına teslim edilmekte ve vize sonucunun red olduğu bir belge ile kişiye iletilmektedir. Bu doğrultuda kişinin Amerika Turistik Vize Başvurusu, ret olarak cevaplanmış olacaktır.

 

ABD vizesine başvurmak karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Gerekli belgelerin toplanması, formların doğru bir şekilde doldurulması ve onay beklemeyi içerir. Bununla birlikte, vize başvuru sürecinin sadece formları doldurmaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda tıbbi muayeneler, polis izin belgeleri ve mali belgeler almak gibi başka adımları da gerektirdiğini anlamak önemlidir.
 

Halihazırda ABD vizesi olan ancak yenilemesi gerekenler için süreç daha da zor olabilir. ABD Dışişleri Bakanlığı, başarılı bir yenileme sağlamak için karşılanması gereken her vize yenileme türü için özel gerekliliklere sahiptir. Bu gereksinimleri anlamak ve gerekli tüm belgeleri toplamak zor olabilir.
 

Neyse ki, hem yeni bir ABD vizesine başvurmak hem de mevcut olanı yenilemek için yardımcı olacak çeşitli kaynaklar var. Dataglobal web sitesiyle tüm bu süreçte sizin yanınızda olur, sizin için randevu alarak erekli belgelerinizi konsolosluğa güvenle iletir. Dataglobal web sayfasına giderek kolayca ulaşabilirsiniz.