Anıtkabir'de 30 Ağustos töreni

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Anıtkabirde 30 Ağustos töreni
30 Ağustos 2011 Salı 10:36 tarihinde eklendi, 4.973 kez okundu.

 

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Birgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve diğer askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.
 
Orgeneral Özel, Atatürk'ün mozolesine, üzerinde “Türk Silahlı Kuvvetleri” yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.
 
Orgeneral Özel ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni komuta kademesi Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Orgeneral Özel, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu. Orgeneral Özel, metinde şunları kaydetti:
 
“Ebedi Başkomutanımız, cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı Yüce Önder Atatürk, tüm zorluklara rağmen bağımsızlık ve özgürlüğümüzün kazanılması için Türk milletiyle beraber gerçekleştirdiğiniz üstün mücadele ve kahramanlık neticesinde elde edilen büyük zaferin 89. yıl dönümünde huzurlarınızda olmanın onur ve heyecanını yaşıyoruz.
 
Kahraman milletimizin vatan sevgisinin, yıkılmaz azim ve iradesinin bir eseri olan bu zafer, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden bu yoldaki dönüm noktalarından biri olmuş, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma idealindeki Türk devrimi, hızını bu eşsiz zaferden almıştır. Dün olduğu gibi bugün de gücünü bağrından çıktığı asil milletinden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, modern, güçlü yapısı, üstün bir vazife bilinci ve disiplin anlayışla milletin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini korumaya, Atatürkçü düşünce sisteminin ışığı altında kendisine verilen bütün görevleri başarıyla yerine getirmeye daima hazırdır.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne en değerli emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatacağımıza olan inancımı manevi huzurunuzda bir kez daha dile getiriyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhun şad olsun.”
 
Deftere yazdıklarını okuduktan sonra töreni izleyen basın mensuplarının bayramını kutlayan Orgeneral Özel, Misak-ı Milli Kulesinden ayrılırken de Kore Gazisi Ramazan Durak ile bayramlaşarak bir süre sohbet etti.