'Ankara generalleri' kışla yolcusu

‘Tutuklu generaller zaafiyet yaratıyor’ eleştirilerine Ankara’da bulunan 170 generalin kışlalara yönlendirilmesi çözümü masada.

Ankara generalleri kışla yolcusu
18 Temmuz 2011 Pazartesi 09:09 tarihinde eklendi, 1.148 kez okundu.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daha etkin hale getirilmesi için 2011 Yüksek Askeri Şurası’nda önemli adımlar atılacak. Bu kapsamda Ankara’da bulunan 170  Generalin, etkin görevlere kaydırılması masaya yatırılacak. Özellikle terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daha etkin ve atak bir yapıya büründürülebilmesi için bu yılki Yüksek Askeri Şura’da önemli kararlar alınması bekleniyor. TSK’nın personel yapısı detaylı olarak incelenirken, Ankara’da görev yapan 170 general en önemli kalemi oluşturuyor.
 
SAYI BÜTÜN ORDULARDAN YÜKSEK
Star gazetesinde yer alan habere göre, dünya ordularıyla kıyaslanınca bünyesinde oldukça yüksek sayıda  General barındıran Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bu sayının düşürülmesi ve Ankara’da etkin olmayan görevlerde bulunan 170 generalin kışla görevlerine dağıtılması için formüller üzerinde çalışılıyor. Çalışmada modern dünya ordularının kuvvet yapısı masaya yatırılırken başka hiçbir Orduda merkezde bu kadar yüksek sayıda generalin görev yapmadığı belirlendi.
 
TSK’da normalde general sayısının 301 olması gerekirken bu sayının aşılmış olmasına da çözüm üretilecek.
 
ETKİNLİĞİ AZALTAN UNSUR ÇOK
Uzatmalarla ilave sayı 47 en fazla adet artması gerekirken, bu sayının da aşılması sıkıntı oluşturuyor. Şu an TSK’da 363 general görev yapıyor. Bir diğer sıkıntı da TSK’da savaşçı subay kadrosunun geniş tutulması yerine yükselme esaslı yapıda oluşuyor. Bu nedenle TSK’da Albay sayısı 8 bin 175’i bulmuş durumda. Albay sayısının yüksekliği hem  Generallik için baskı oluşturması hem de etkinliği azaltan bir unsura dönüşmesi nedeniyle Hükümetin gündemindeki bir diğer konu.
 
TABİP KADROSU TARTIŞMA ÇIKARIR
YAŞ’ta Kara ve Deniz Kuvvetleri’ni karşı karşıya getirecek bir unsur da tabip sınıfından seçilecek paşa konusu. Teamüllere göre bu yıl sıra Karacılarda ve Kara sınıfından bir tabip albayın general olması gerekiyor. Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit’in Denizci bir albayın tabip amiral yapılması için yoğun talebi bulunuyor.