"Anlaşma metnimizde Türkçe de vardı"

Türkiye ile İran arasında 10 yıldır müzakereleri süren Tercihli Ticaret Anlaşmasını, iki ülke Başbakanları huzurunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh arasında imzalandı.

Anlaşma metnimizde Türkçe de vardı
31 Ocak 2014 Cuma 21:16 tarihinde eklendi.

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması'nın imza töreninde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, anlaşma metni Farsça olması nedeniyle imza atmaktan imtina ettiği şeklinde haberler çıktığı hatırlatıldı.

Nihat Zeybekçi, yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmanın İngilizce, Farsça ve Türkçe olduğunu belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:

"Söz konusu anlaşmanın imza töreninde İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh, zaman darlığı nedeniyle anlaşmanın her üç dilde imzalanmasını, ancak teamüllere uygun olarak bütün sayfaların paraflanması uygulamasının bilahare yapılmasını teklif etmiş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de hem imzanın hem de anlaşmanın her sayfasının paraflanmasını istemiştir. Söz konusu anlaşma Sayın Başbakanımızın da uygun görmesiyle, bu çerçevede imzalanmış ve paraflanmıştır.”

Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye’nin bazı tarım ürünlerinde İran’a tarife indirimi vermesi ve buna karşılık İran’ın ise bazı sanayi ürünlerinde Türkiye’ye tarife indirimi sağlaması kararlaştırıldı.

İran’ın, Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye’ye tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında; temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makinaları gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer aldığı belirtildi.

Söz konusu ürünlerde 2012 yılında Türkiye’nin dünyaya ihracatı 38,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu meblağ, Türkiye’nin aynı yıl gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 25,5’ine tekabül ediyor.

Ayrıca, Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamında İran’ın Türkiye’ye tarife indirimi yapmayı kabul ettiği sanayi ürünlerinin de 2012 yılında Türkiye’nin İran’a ihracatı yaklaşık 830 milyon dolar olarak gerçekleşti. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bu ürünlerde ihracatın 3 yıl sonunda iki katına çıkacağı vurgulandı. Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması; ülkemizin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında ticaretin artırılmasına yönelik yaptığı ilk anlaşma.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması, yeni dönemde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandıracak; her iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirecek ve iki ülkenin önümüzdeki dönemde artan ekonomik işbirliğinin temelini oluşturacaktır. Anlaşma kapsamında, her iki ülke, birbirlerine sağlamış oldukları tavizleri daha da genişletmek üzere çalışmayı da taahhüt etmiştir.” dedi.


CİHAN