Anneler günü tuzağına dikkat

Anneler Günü yaklaştıkça, annesine hediye almak isteyenleri saran tatlı telaş, sanal alışverişi tercih eden bazı kişiler için hoş olmayan sonuçlara neden olabiliyor.

Anneler günü tuzağına dikkat
10 Mayıs 2012 Perşembe 12:31 tarihinde eklendi, 1.107 kez okundu.

 

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''siber dolandırıcıların'' hediye almak için online siteleri tercih eden kullanıcıları, ekstra indirimler ve bedava hediye gönderimi gibi iletilerle kandırarak, sahte ve virüslü sitelere yönlendirmeye çalıştıklarını söyledi. 
   
Gönderilen iletilerle pek çok kez kredi kartı yada banka hesap bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığına dikkati çeken Akkoyunlu, ''İnternetten annenize hediye alırken dikkat edin. Siber suçlular, bu yıl 13 Mayıs tarihine denk gelen Anneler Günü'nü kendi çıkarları için kullanma peşinde. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET'e göre siber dolandırıcılar, annesine hediye almak için online siteleri tercih eden kullanıcıları, ekstra indirimler ve bedava hediye gönderimi gibi iletilerle kandırarak sahte ve virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor'' diye konuştu. 
     
Akkoyunlu, internetten güvenli alış veriş için olmayacak tekliflere karşı uyanık olunmasının gerektiği konusunda uyarıda bulundu. 
     
Sezonun popüler ürünlerinin, gerçek olamayacak kadar iyi fırsatlarla sunuluyorsa, dikkatli ve uyanık olunması gerektiğini ifade eden Akkoyunlu, şunları kaydetti: 
   
''Bu tip durumlar çok cazip gözükse de, muhtemelen tıkladığınız bağlantılar sizi büyük risk taşıyan yerlere yönlendirecektir. Bildiğiniz sitelerden alışveriş yapın, Sitelerden gelişigüzel alışveriş yapmak yerine daha önceden kullandığınız, bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden araştırma ve alışveriş yapın. Spam maillere ve sosyal paylaşım sitelerinde 'acil', 'fırsat' gibi görünen sitelere karşı dikkatli olun. Eğer kampanyaların gerçek olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir tarayıcı açın ve web sitesinin adresini doğrudan adres barına yazın. Sahte sitelerin bağlantıları görüntülenemeyecektir ve bu da sizi koruyacaktır. Genel olarak sosyal ağlarda karşılaşacağınız özel teklifler, indirimler ya da hediyeler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşın.'' 
     
-''Güvenli bağlantı ve işlem konusunda ısrarcı olun'' 
     
Sanal alışverişlerde, güvenli bağlantı ve işlem konusunda ısrarcı olması gerektiğine vurgu yapan Akkoyunlu, uyarılarına şöyle devam etti: 
     
''Güvenli bağlantı ve işlem konusunda ısrarcı olun, bir web sitesinden, sipariş verirken, sitenin SSL kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Güvenli işlem standartları, size internet sitesi hakkında bilgi verecektir. En kolay kontrol yöntemi, web sitesinin adresinin yazdığı adres barında, 'http' yerine, 'https' veya 'shttp' yazıp yazmadığıdır. Yine aynı şekilde, adres barında anahtar veya kilit simgeleri de size yardımcı olur. 
     
SSL kullanımı, kredi kartı bilgilerinizin şifreli paylaşılmasını sağlar ve böylece diğer kişiler tarafından okunmasını önler. Eğer alışveriş yaptığınız site ile ilgili bir şüpheniz olursa, Google'dan bu sitenin adıyla beraber, 'aldatmaca' veya 'dolandırıcılık' kelimelerini aratmanız, geçmişte yazılanları bulup okumanız, size fayda sağlayabilir. Ayrıca online alışveriş öncesinde bilgisayarınızın bakımını yapın. Tüm güncellemelerinizi uygulayın ve koruma sistemlerinizi kontrol edin.''