Antalya'da 'Mavi Bisiklet' festivale damgasını vurdu

TÜRKİYE'nin sinemadaki en uzun soluklu festivali 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 'Mavi Bisiklet' filmi, 'En İyi Film', 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Senaryo' dalında 32 Altın Portakal kazandı. Filmin yönetmeni Ümit Köreken, ödülünü çocuklara adadı.

Antalyada Mavi Bisiklet festivale damgasını vurdu
23 Ekim 2016 Pazar 21:44 tarihinde eklendi, 30.418 kez okundu.
TÜRKİYE'nin sinemadaki en uzun soluklu festivali 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 'Mavi Bisiklet' filmi, 'En İyi Film', 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Senaryo' dalında 32 Altın Portakal kazandı. Filmin yönetmeni Ümit Köreken, ödülünü çocuklara adadı. 
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 53'üncü Uluslararası Film Festivali, 2016 Expo Kongre Merkezi'ndeki ödül töreniyle son buldu. Sanatçıların da katıldığı 15 Ekim'deki kortejle başlayan festival, bir hafta boyuncu sürdü. Antalya'yı sinema platosuna çeviren festivalin Expo 2016 Antalya'daki kongre merkezinde düzenlenen ödül töreni öncesi, beyaz perdenin yıldızları kırmızı halıdan geçti. Gazetecilere poz veren yıldızlar, birbirinden şık kıyafetlerle ilgi çekti.
 
BAŞKAN MENDERES TÜREL
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel açılış konuşmasında, sinemanın ışığının Antalya'dan yükseldiğini söyledi. Temiz kalple dua ettiklerini belirten Türel, festivale katılımın arttığını dile getirdi. Mültecileri ve demokrasi şehitlerini unutmadıklarını aktaran Türel, "Kulaklarımız insanları duydu. Sanatçılarımız Antalya'ya yerleşin. Filmlerinizi burada da çekin" dedi.
 
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ
 
Gecenin kapanış töreninde yaşam boyu başarı ödülleri ABD'li 'Taksi Şoförü', 'Ucuz Roman' filmlerinin oyuncusu Harvey Keitel ile Oscar ve Altın Küre ödül sahibi İranlı yönetmen ve senarist Asghar Farhadi'ye verildi. İranlı yönetmene ödülünü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz verdi. 
 
SURİYELİ ÇOCUKLARA ADADI
 
'Babamın Kanatları' filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Menderes Samancılar, birçok oyuncunun çok daha iyi olduğunu söyledi. Yarınlardan umudunun hiç eksik olmadığını belirten Samancılar, "Ülkemiz zor günler geçiriyor. Bizdeki acılar bize yetiyor ama bu ödülü çocukları kıyıya vurmuş Suriyeli dostlarımız için kaldırıyorum" dedi. 
 
ECEM UZUN HER İKİ DALDA EN İYİSİ
 
Festivale damgasını vuran kadın oyuncu 24 yaşındaki Ecem Uzun oldu. Hem ulusal hem uluslararası dalda 'Tereddüt' filmiyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü alan Uzun, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'na teşekkür etti. 'Mavi Bisiklet' filmiyle 'En İyi Yönetmen' ödülünü alan Ümit Köreken, ödülünü dünyanın her yerinde bisiklet, top özlemi çeken çocuklara ithaf ettiğini söyledi.  
 
Kortejle başlayan ve Antalya'yı bir hafta boyunca sinema platosuna çeviren Uluslararası Film Festivali'nde, ABD'li aktör Robert Davi de mini bir konser verdi. Törenin ardından ödül alanlar sahneye çıkarak toplu fotoğraf çektirdi.
 
ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ  
 
En İyi Film: Mavi Bisiklet (Ümit Köreken)
 
En İyi Yönetmen: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet)
 
En İyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar (Babamın Kanatları)
 
En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt)
 
En İyi Senaryo: Ümit Köreken (Mavi Bisiklet ) 
 
En İyi Müzik: Burak Korucu (Babamın Kanatları)
 
İzleyici Ödülü: Babamın Kanatları
 
ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLLERİ
 
Uluslararası Yarışma kategorisinde Yeşim Ustaoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı 'Tereddüt' filmi, bu seçkiye damga vurdu. En İyi Film ödülünü kazanan 'Tereddüt' 50 bin euro ödülü almaya hak kazandı. Ustaoğlu, "Bu ödüle hazırlıklı değildim. Ekibim adına çok teşekkür ederim" dedi. 'Tereddüt' aynı zamanda Yeşim Ustaoğlu'na 'En İyi Yönetmen', filmin genç oyuncusu Ecem Uzun'a da 'En İyi Oyuncu' dalında ödül kazandırdı.
 
En İyi Film: Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu)
 
En İyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)
 
En İyi Erkek Oyuncu: Tamer Nafar(48 Kavşağı) 
 
En İyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun (Tereddüt) 
 
En İyi Senaryo: Açık Kapı (Marina Sereseky)
 
En İyi Müzik: 48 Kavşağı
 
İzleyici ödülü: Açık Kapı
 
Jüri Özel Ödülü: Başkasının Evi
 
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ
 
Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu: 'Ay Dede' 
 
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Asghar Farhadi
 
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Harvey Keitel