Anzer balı Cumhuriyet altınıyla yarışıyor

Rize'de 6 yıl önce kurulan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu yıl başlayacağı satış kapsamında Anzer balının kilosunu 700 liradan satacak.

Anzer balı Cumhuriyet altınıyla yarışıyor
06 Eylül 2011 Salı 18:48 tarihinde eklendi, 1.861 kez okundu.


Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yakup Samangül, gazetecilere yaptığı açıklamada, kooperatiflerinin 6 yıl önce Rize'de kurulduğunu belirtti. 
    
Yaklaşık 5 kilometrelik Anzer Vadisinde Çiçekli ile Ballı köylerinin bulunduğunu ifade eden Samangül, "Ballı köyü bizden daha önce kooperatifleşmişti. Anzer balının satışını da bu kooperatif yapıyordu. Çiçekli köyü olarak biz de kooperatifleşerek bal satışını kendi ismimiz altında yapmaya karar verdik. Kooperatifleştikten sonra ismin patentini aldık. Bu yıl da balı satışına başlayacağız" dedi. 
    
Kooperatiflerine bağlı olarak Çiçekli köyünde 500 kovanda yaklaşık 80 üreticinin bal üretimi yaptığını anlatan Samangül şunları kaydetti: 
    
"Üreticilerimiz şu ana kadar kooperatife yaklaşık 170 kilo bal getirdi. Henüz getirmeyenler de var. Getirecek olanlarla birlikte bu yılki bal üretimimizin yaklaşık 200 kilo olmasını bekliyoruz. Bize getirilen ballardan aldığımız numuneleri Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne analize gönderdik. Ballar, burada bölüm başkanı Prof. Dr. Kadriye Sorgun tarafından tahlil edildikten sonra bize gönderilecek. Yaklaşık 1 hafta sonra bize gönderilmesini bekliyoruz" 
     
-Bin kişi müracaat etti- 
     
Samangül, şu ana kadar bine yakın kişinin bal almak için kooperatiflerine müracaat ettiğini kaydederek, mümkün olduğunca fazla kişiye verebilmek için bir kişiye en fazla 1 kilo bal vereceklerini, dolayısıyla satabileceklerinin 5 katı bir müracaatın söz konusu olduğunu söyledi. 
    
Yönetim kurularının aldığı karar doğrultusunda bu yıl balın kilosunu 700 liradan satmaya karar verdiklerini belirten Samangül, "Bal bize geldikten sonra şişelere güvenlik bandını yapıştırıp mühürleyeceğiz. Sonra da satışa sunacağız" dedi. 
    
Yakup Samangül, Anzer Vadisi'nde 100'ü endemik olmak üzere bin civarında çiçek türü bulunduğunu vurgulayarak, "Anzer balının özelliği endemik çiçek türlerinin fazla olmasından kaynaklanıyor. Anzer balında, yaklaşık 200 yıldan bu yana belirli özellikler olduğu biliniyor. Ancak kooperatif aracılığıyla satışı yaklaşık 10 yıldan bu yana yapılıyordu" diye konuştu. 
    
Öte yandan, Anzer Balı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifince bu yıl Anzer balının kilosunun 620 liradan satılacağı açıklanmıştı.